Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

"Upītes Uobeļduorzs" svin 10 gadu jubileju

Šogad 17.septembrī vecākais latgaliešu festivāls pasaulē meilys aiļu i dzīsmu festivāls "Upītes Uobeļduorzs" atzīmēja 10 gadu pastāvēšanu. Pirmo reizi festivāls notika bez idejas tēva, realizētāja, galvenā organizatora un festivāla dvēseles Ontona Slišāna, kurš negaidīti pagājušā gada nogalē aizgāja mūžībā.

Atklājot pasākumu Upītes tautas nama vadītājs un pasākuma organizators Andris Slišāns teica: „Šūgod ir jubilejas pasuokums, bet itys Uobeļduorzs byus sovaduoki nakuo cytus godus, jū pyrmū reizi bez festivāla īsuocja Ontona Slišāna.”. Bet viņš ir dzīvs, mūsu atmiņās. To, ka Ontons Slišāns ir kopā ar mums arī šoreiz, vēstīja daba, jo pavasarī Ontona Slišāna stādītajā ābeļdārzā nebija neviena zieda, tāpēc nav arī ābolu. Tās uzziedēja septembrī par apliecinājumu tam, ka O.Slišāns ir kopā ar mums.

Festivāls iesākās ne tā kā parasti. Tas iesākās ar Rīgas Latgaliešu draugu kora „Sono Juvenis” uzstāšanos. Svecīšu gaismā kora dziedātā dziesma bija ar O.Slišāna vārdiem, tā saucas „Tautys Dzīsmei” un melodijas autors E.Karūdznīks, koris dziedāja „Ak, aisastuoj maņ par muoti, dzymtai volūtai naļauj zust. Bārnu bārnīm ceļu ruodi, kai pasaulie dzeivuot, kai just..”.

Cītīgi pasākumam bija gatavojušies organizatori un dalībnieki. Desmit gadu jubilejas pasākums bija veltīts Ontona Slišāna piemiņai. Tikai kādam cilvēkam aizejot, mēs sākam apzināties viņa vērtību. Kamēr Ontons bija kopā ar mums, mēs bijām laimīgi, jo bija, kam paprasīt padomu, bija mūsu dzejnieks, latgaliešu valodas un latgalisko tradīciju aizstāvis, taisnības cīnītājs. Zinājām, ka mūsu dzejniekam ir iznākusi jauna grāmatiņa. Bet cik daudzi no mums iegādājās un izlasīja Ontona Slišāna grāmatas?

Festivāla pirmajās stundās apmeklētāji varēja sekot līdzi pasākuma organizatora Andra Slišāna un biedrības „Upītes jauniešu folkloras kopas” sagatavotajām filmiņām. Jaunieši pirms pasākuma bija veikuši iedzīvotāju aptauju Upītes ciemā un kaimiņciemos, lai noskaidrotu, vai iedzīvotāji zina, kas ir "Upītes Uobeļduorzs", aicināja pastāstīt vairāk par to, kas tas ir par festivālu; aicināja nosaukt arī viņiem zināmos latgaliešu dzejniekus, kā arī uzdeva konkrētu jautājumu – vai apmeklēs pasākumu arī šogad. Aptaujāti tika 100 respondenti un tikai divi no viņiem nezināja, kas ir "Upītes Uobeļduorzs", visi aptaujātie kā pirmo latgaliešu dzejnieku nosauca – Ontonu Slišānu. Pēc uzfilmētā videomateriāla biedrības jaunieši varēja veikt analīzi par to, cik daudzi cilvēki teica, ka apmeklēs festivālu un arī apmeklēja, vai arī sameloja un neapmeklēja pasākumu.

Pasākuma organizators Andris Slišāns visiem dalībniekiem bija uzdevis uzdevumu, izvēlēties vienu Ontona Slišāna dzejoli, nolasīt to vai arī sacerēt dziesmu ar Ontona Slišāna dzeju. Visi festivāla dalībnieki godam bija veikuši mājas darbu. Mārīte Slišāne, Ilze Sperga, Raibīs Suns, Karonhisake, Santa Matisāne un Aigars Jaundžeikars lasīja ne tikai savus dzejoļus, bet bija izvēlējušies kādu Ontona Slišāna dzejoli, kas bija viņus uzrunājis. Tie bija dzejoļi pa mīlestību, par taisnību, par dzimto pusi. Ne viens vien autors bija atklājis jaunus, iepriekš nelasītus vai nepamanītus O.Slišāna dzejoļus. Ierakstos noklausījāmies un noskatījāmies kā Ontons Slišāns pats runā savu dzeju. Tā dzīvo pāri laikam, tajos uzsvērtās problēmas ir aktuālas arī šodien. Skanēja dzejoļi no krājumiem „Salve Regina”, „TĪTUPATS” „Liktiņdorbs”. Rēzeknes Augstskolas asociētā profesore Ilga Šuplinska lasīja O.Slišāna dzeju ne tikai latgaliski, bet arī latviski.

Kā ierasts festivālā piedalījās folkloras kopa „Rekovas dzintars” šoreiz kopā ar „Karburatoru” un jauno folkloras kopas dalībnieci, vijolnieci Rūtu Cibuli, dziesminieks Vinsents Kūkojs ar bundzinieku - dēlu Rihardu, jauniešu iemīļotās grupas „Bez PVN” un „Dabasu Durovys”. Tautas mūzikas mīļotāji priecājās par Vitas Briškas ar folkloras kopu un Viļānu kapelas „Bumburneicys” uzstāšanos.

Tie, kuri ir patstāvīgie Latgales Radio klausītāji, varēja iepazīties un uzzināt, kādi autori izpilda viņu iemīļotās dziesmas radio ēterā. Izrādās, ka dziesmas „Navaru, navaru tevi sagaidīti..”, „Kreit, kreit bolts, bolts pūkains sniegs” izpilda sirsnīgā, jaunā dziedātāja Laura Bicāne no Višķiem (Daugavpils novada). Tāpat atklājām, kurš izpilda dziesmas „Ūšys molā, vacajā solā Dzeivoj muna babeņa vēļ”, “Raudūs motūs verūs as, Dūmoju par tevi, Zynu, nabyus, nabyus maņ Laimeibys bez teva” – muzikants Anss Ataols Bērziņš. Interesantais Ansis ir ne tikai muzikants, bet arī programmētājs, skaitļotājvalodnieks, folklorists un arī nedaudz lauksaimnieks.
“Dzīsmeite par Opeli” izpilda grupa ar neparasto nosaukumu “Likteneigais pagrīzīņs iz Vainovu”. Šī grupa spēlē folku ar roka pieskaņu.

Desmitais "Upītes Uobeļduorzs" noslēdzās rokmūzikas ritmos. Līdz rīta gaismai jauniešiem un citiem rokmūzikas mīļotājiem par prieku spēlēja vietējā jauniešu grupa “Napruots”, Līvānu folkrokgrupa “Krampis” un Krāslavas rokgrupu “Stage Divers”.

„Kopā pasākumā izskanēja 10 dziesmas ar O.Slišāna vārdiem. Astoņas bija pavisam jaunas, tapušas festivālam, kas bija veltīts O.Slišāna piemiņai. Festivālā visi mākslinieki saņēma īpašās „10. Upītes Uobeļduorza” pildspalvas. Festivālu apmeklēja 416 cilvēki. Pēc pasākuma Ilze Sperga pateica: „kotru godu cytaiž, bet namaineigi loba sajiuta!!!”. Liels paldies atbalstītājiem: VKKF, Viļakas novada domei, ZS Kotiņi, SIA Advors un SIA Dolo un biedrībai „Upītes jauniešu folkloras kopa”, jo bez viņu atbalsta tik jauku pasākumu būtu grūti noorganizēt”, pastāstīja A.Slišāns.

Mēs esam te - uz zemes, Tu – Anton, esi tur, aiz debess maliņas! Mēs – festivāla "Upītes Uobeļduorzs" organizatori un dalībnieki apņemamies, ka arī nākamajos gados turpināsim iedzīvināt un uzturēt dzīvu ideju par mīlas dzeju un dziesmām latgaliešu valodā Upītē, Latgalē un pasaulē!


Teksts: Vineta Zeltkalne
Foto: Vineta Zeltkalne, Ligita Spridzāne un Andris Slišāns

23.09.2011
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Antis, Antons, Antonijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...