Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

,,Īsa pamācība mīlēsanā'' Skanošajā sestdienā

Ikvienā mājā ar daudzām istabām, gaiteņiem un bēniņiem dzīvo Mīlestība.
Mīlestībai patīk katru dienu dzert tēju no citas krūzes .
Katru dienu tā pie sava tērpa piesprauž dzīvu ziedu.
Mīlestība valkā tikai baltas kurpes.
Cik gadu Mīlestībai? Nu, kurš to var pateikt.
To zina tikai pati Mīlestība!

Un kā sokas jaunam puisim mīlestības meklējumos - SKANOŠAJĀ SESTDIENĀ  Viļakas estrādē koncertuzvedumā ,,ĪSA PAMĀCĪBA MĪLĒŠANĀ'' pēc R.Blaumaņa noveles ,,Brīnumzālīte'' motīviem izrādīja, izdziedāja un izdejoja Viļakas Kultūras nama amatiermākslas kolektīvi.

Reiz  Marienhauzenas muižas meža darbos kalpojis vīrs, vārdā Miķelis - kura čaklums, attapība un prasme dzīt jokus dikti iepatikusies muižas īpašniecei. Viņa arī atļāvusi jautrajam un izdarīgajam Miķelim izcirtumā būvēt  sev māju un iekopt saimniecību. Devis tai vārdu Mežaiņi, jaunais saimnieks apņēmis sievu. Kā bijis, kā ne, bet saimniecība plaukusi un zēlusi un arī mantinieks Jānis piedzimis - turklāt līdzīgs tēvam i raksturā, i skatā: stalts, skaistu seju un spridzīgām acīm. Bija gan lieta, ar ko viņš atšķīrās no tēva - neparko negribēja precēt meitu, ko izvēlējās vecāki. Dieviņš aizsaucis pie sevis vecos saimniekus un labi iekoptās mājas palikušas dēlam. Lai saimniecība neaizietu postā, bij steidzīgi jāmeklē līgava.

Saimnieces goda grib daudzas. Bet kā lai zina, vai iekšā sātans nesēž! Kura būs īstā? Kura čaklākā un sirdij tīkamākā - to nu Jānis(Raimonds Logins) gribēja atrast pats! Saimnieces meklējumos Jānim palīgos nāk vecais draugs Pakuls (Juris Tučs) Ciema sievas Milda (Mārīte Supe-Tuča) un Lucija (Ineta Lindenberga) spriedelē: ,,Kāpēc Jānim neveicas mīlestībā un kāpēc viņš nevar atrast sev īsto?''


Jānis ar Pakulu dodas uz tirgu. Kas zina, varbūt paveiksies tur satikt kādu ar gudru padomu!

Tirgū, kā jau tirgū - pārdod dziju, ābolus grozos, tautiskās segas, rotaslietas, šalles, bombongas, var nopirkt garšīgus pīrādziņus un plātsmaizītes jaunieši pastaigājas, zīlē čigāniete. Tirgū neiztikt bez Ābrama. Tiek dejota ,,Ābrama polka'' ("Dēka'') ,,Abrenītes'' izdziedāta ,,Kad es brauc no tāle lauke'', nemaz nemanot, ka tepat ir arī Ābrama Joske (Normunds Orlovs), kurš  pats ir gatavs dziedāt un dejot tirgus laukumā. Tirgū  darbojas dziedoša kalēja saime (S.Krasnokutska un ,,Sudaruška'') un aitu cirpēja saime ("Atzele ''). Jānim jātur acis un ausis vaļā – sieviešu vesels lērums! Un visas tik naskas uz Jāni. Katra izrādās kā mācēdama. Jānim uznāk skumīgas domas: ”Ak, ko man darīt? Meitas tik uzmācīgas, grib un grib. Bet mana sirds gaida neuzbāzīgu, vieglu un tīkamu, sildošu ziemā un vēsinošu vasaras tveicē. Kas man pateiks, kur lai tādu ņemu?''
Bēgot no garās Līzes (Zane Prancāne) un citām meitām, Jānis uzkāpj baznīcas tornī. Kad bija laiks, zvaniķis sāka zvanīt un Jānis klausījās. Zvanu mēles aizdzina domas par precēšanos un uz laiku aizsita ausis. Kamēr citiem Jānis bija kļuvis kurls, pašam jaunsaimniekam tas nāca par labu, lai taisnību dzirdētu, kur tika melots, lai atklātu blēdības, kur tās tika slēptas.

Kā ierasts, ceļš no baznīcas uz māju ved caur krogu. Krogū notiek jautra dziedāšana par olu i brandavīnu (,,Atzele'') un dejošana, kur nosalušos puišus iesilda meitas (,,Dēka"). Un kurš gan ir teicis, ka krogū labas meitas nevar nolūkoties? Tur Jānim priekšā jautrās krogusmeitas Magone (Lilija Strupka) un Rozīte (Jolanta Vrubļevska). Parādās arī čigāniete ( Ilze Leišavniece), kura Jānim uzzīlē, ka viņš atradīšot Brīnumzālīti - smuku meitu un bagāts kļūšot. Bet Vecais Pakuls brīdina: “Jāni, tu neturies ietiepīgi tikai pie ziliem un sarkaniem brunčiem. Cik daudzi viņu dēļ nelaimīgi kļuvuši! Krogus nav vienīgā vieta, kur smukas meitas meklēt."Jānim nekas cits neatliek, kā doties tālāk. Ceļā viņi dodas ar ,,Abrenītes ''dziesmu "Gona rītā agri cieļūs''

Varbūt laime uzsmaidīs pie Vēja Dzirnavās? To, ka Alīna (Ilze Šaicāne) nav vienaldzīga pret Jāni, tas viņam ir zināms. Vēja tēvs (Andris Strupka) ļoti gribēja savu Alīnu izdot pie vīra un Jānis bija vislabākais precinieks. Bet precēties vajadzēja ļoti ātri! Kā dabūt  āni par znotu - tas bija Vēja tēva galvenais uzdevums. Taču tas neizdevās - Jānis, sapratis, ka Alīna ir draugos ar malēju, aizbēga. Tā arī dzirnavās Jānim nelaimējās atrast savai sirdij Brīnumzālīti.

Ceļā viņu pavadīja Līnijdejotājas ar jautro ,Genovevas deju''.

Tālāk ceļs ved gar lauku mājām “Annes”. Tur jautrība sit augstu vilni. Pagalmā puiši un meitas ķircinās: dejo,, Dēkainīši'', ,,Dēkaiņi '' jaunākie un ,,Dēka'' ,,Cansone'' izdzied  ,,Rakstu rakstus''.

Jānis šeit iegriežas pie strādīgās Annes (Ilga Pizika). Taču izdaudzinātais čaklums ir tikai izdoma. Pat pašas māte Anni (Ineta Lindenberga) nosauc par slinko ļudni un būtu ļoti laimīga, ka atrastos kāds, kurš šo krustu noņemtu no kakla. Jānis nelaimīgs aizskrien prom no “Annēm”.

Jānis kopā ar Pakulu nu ir izbraucis novadu krustu šķērsu, bet neviena meita, kas derētu Mežaiņos par saimnieci, tā arī nav nolūkota. Bēgot no uzbāzīgajām brūtēm ceļā salūzt rati. Nekas cits neatliek kā meklēt palīdzību pie kalēja (Andrejs Mieriņš).  Kalēja mājās ierauga Ilzi (Karīna Makšāne) - kalēja māsu - čaklu, gudru, mīļu un skaistu meiteni. Iznāk tā, ka Jānis, bēgot no nelaimes, ir skrējis laimei pakaļ. Ilzīte ar savām rūpēm par viņu tā iekrīt Jānim sirdī, ka Mežaiņu jaunais saimnieks uzreiz nosauc Ilzi par savu Brīnumzālīti un lūdz viņas roku laimīgam mūžam kopā!

Nu  Mežaiņu saimniece ir atrasta un Jānis ir laimīgs! Ar dziesmām un dejām  visi kopā  priecājas par laimīgām beigām.

Skanošās Sestdienas uzvedumu "Īsa pamācība mīlēšanā" veidoja Viļakas kultūras nama amatiermākslas  kolektīvi:

izrādīja dramatiskā kolektīva aktieri - vadītāja Ineta Lindenberga;

izdziedāja: vokālais ansamblis ,,Cansone'-vadītāja Ilona Bukša, folkloras kopa ,,Atzele''- vadītāja Anna Annuškāne, etnogrāfiskais ansamblis ,,Abrenīte"- vadītāja Albīna Veina, krievu dziesmu ansamblis ,,Sudaruška''- vadītāja Svetlana Krasnokutska;

izdejoja: ,,Dēka''- vadītāja Akvilina Jevstigņejeva, ,,Dēkaiņi''jaunākie - vadītāja Diāna Astreiko, ,,Dēkainīši''- vadītājas Elita Logina, Akvilina Jevstigņejeva, līnijdeju grupa ,,Ziemeļmeitas''- vadītāja Aija Leitena.
Ābrama Joske -Normunds Orlovs
Čigāniete - Ilze Leišavniece
Jāņa lomā iejutās Raimonds Logins
Ilzes lomā iejutās Karīna Makšāne.

Liels, liels paldies visiem uzveduma dalībniekiem - dziedātājiem, dejotājiem.
Īpašs paldies dramatiskajam kolektīvam par izturību un sapratni pret mikrofonu ķibelēm.
Paldies Normundam Orlovam, Ilzei Leišavniecei, Raimondam Loginam, Karīnai Makšānei.
Paldies Marutai Auziņai par mammas Malvīnes Aleksānes un vecmammas tautiskajām segām.
Paldies Lūcijai Saveļjevai par mammas Agatas Lizinskas tautiskajām segām.

Viļakas kultūras nama vadītāja Akvilina Jevstigņejeva

12.06.2014
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...