Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Maija dziedājumu tradīcija

Šogad maija dziedājumi notika Medņevas, Susāju, Šķilbēnu, Vecumu pagastos un Viļakas pilsētā. Pie krucifiksiem dziedāja etnogrāfisko ansambļu, folkloras kopu sievas, ciema sievas, kāds vīrs, arī bērni un jaunieši. Ir liels prieks, ka vairāk kā 100 gadus senā tradīcija – maija mēnesī dziedāt pie krucifiksiem - ir saglabājusies Viļakas novadā.

Maija mēnesī, kad viss plaukst, zied, kad daba ir pamodusies, kad apstrādā un apsēj laukus, Dievmātei veltītais mēnesis aicina pamosties arī mūsu sirdīm, aicina arī mūs sanākt kopā, gūt patiesu piepildījumu dvēselē, aicina pacelt acis uz Debesīm. Lai izprastu maija dziedājumu nozīmīgumu, ikvienam pašam ir jāpiedalās tajos. Nepietiek piedalīties vienu reizi, jo pirmajā reizē vēl tikai meklē kādu dziesmu dzied visas sieviņas. Nākamajās reizēs jau sāc ievērot, kuras dziesmas dzied biežāk, kuras retāk, vienas un tās pašas dziesmas dažādās vietās dzied nedaudz savādāk. Ir dziesmas, kurām ir grūti atcerēties melodiju, ir dziesmas, kuras zina lielākā daļa dziedātāju. Ļoti svarīgas maija dziedājumos ir sievas-teicējas, kuras prot iesākt dziesmu. Daudzi cilvēki var dziedāt līdzi, bet maz ir tādu, kuri spēj uzsākt, noturēt meldiņu un iemācīt arī pārējiem dziedāt.

Atnākot maija mēnesim, ir cilvēki, kuri apzinīgi gadu no gada organizē maija dziedājumus. Ir ciema krucifiksi, kur dzīvo gana daudz ļaužu un iedzīvotāji paši sanāk kopā, lai dziedātu Dievmātes litāniju un dziesmas Dievmātei, bet ir ciemi, kur vairs nedzīvo iedzīvotāji. Tāpēc ir cilvēki (arī kultūras darbinieki), kuri organizē īpašas dienas un laiku, aicinot iedzīvotājus aizbraukt un kopā dziedāt pie vientuļajiem krucifiksiem. Viens no organizatoriem ir Medņevas Tautas nama vadītāja Skaidrīte Šaicāne. Šoruden paliks desmit gadi kopš Skaidrīte ir Tautas nama vadītāja. Visus šos gadus viņa ir organizējusi maija dziedājumus. „Tas ir svētīgi! Tas sagādā gandarījumu! Domāju, ka ne par velti mūsu senči katrā ciemā uzstādīja krucifiksu. Tam ir dziļa nozīme. Dievs mums visiem ir, tas visu redz! Vienalga kādi prieki vai bēdas ir manā dzīvē, tas ir uzdevums, kurš ir jāizdara. Informācija par dziedāšanu svētdienās pie dažādiem Medņevas pagasta krucifiksiem ir publicēta Ziemeļlatgales laikrakstā „Vaduguns”, lai pēc iespējas vairāk cilvēki izlasītu un piedalītos. Organizēju dziedātājus un braucam uz ciema krucifiksiem, kur vairs nedzīvo cilvēki. Liels paldies Upīšu un Babānu ģimenēm, kuras centīgi sakopj Lodumas ciema krucifiksu. Aicinu arī citus sakopt sava dzimtā ciema, savas bērnības krucifiksus!”, emocijās dalījās Skaidrīte Šaicāne.

Pateicoties vēlmei saglabāt īpašo maija dziedājumu tradīciju, viena no šobrīd spēcīgākajām vietām novadā, kur notiek maija dziedājumi, ir Medņevas pagasta Lodumas ciema krusts. Tur maija mēnesī tiek dziedāts gandrīz katru dienu. Ciema iedzīvotāju aktivitāti bija sadzirdējusi arī etnomuzikoloģe Anda Beitāne. Piektdien, 30.maijā, Anda Beitāne kopā ar etnomuzikoloģiem no Austrijas, Bulgārijas, Taivānas iepazinās ar šo tradīciju piedaloties maija dziedājumos pie Lodumas ciema krusta. Dažādu seno dziesmu dziedāšana kopā ar Medņevas etnogrāfisko ansambli turpinājās pie Skaidrītes Šaicānes mājās. Viesi ierakstīja Medņevas sievu dziedāšanu. „Mums ļoti patika. Viesiem arī ļoti patika. Prieks, ka ir interese par mūsu senajām dziesmām un dziedāšanas veidu”, par neparasto dienu pastāstīja Skaidrīte Šaicāne.

Viļakas Romas katoļu baznīcas prāvests  Staņislavs Kovaļskis nāk no Polijas. Tēvs Staņislavs Kovaļskis pastāstīja, ka Latgales teritorija daudzus gadsimtus (1561-1772) ir bijusi vienota ar Poliju, bet īstenībā poļu priesteri un mūki nekad nepameta šo zemi un tās ļaudis. „Svētās Mises celebrēšana, dziesmas, tradīcijas ir ļoti līdzīgas Polijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Ukrainā, jo jau kopš seniem laikiem nākamie priesteri ir mācījušies garīgajos semināros Polijā (piemēram, arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs mācījās kopā ar mani vienā seminārā Lubļinā, bet mēs bijām dažādos kursos). No Baltijas jūras līdz Melnajai jūrai Romas katoļu baznīcā var novērot līdzīgas tradīcijas, kuras parāda liturģisko bagātību”, stāsta S. Kovaļskis. Polijā maija un jūnija mēneši ir īpaši, jo tas ir laiks, kad baznīcās un kapelās katru dienu uzstāda Vissvētāko Sakramentu, kura priekšā tiek dziedāta litānija, priesteris vada lūgšanas, lasa meditācijas par Dieva Māti Mariju - maijā, bet jūnijā - par Jēzus Sirdi un dod svētību ar Vissvētāko Sakramentu. Šajos dievkalpojumos piedalās arī bērni. Maija mēnesis ir veltīts Dievmātei, jūnija mēnesis veltīts Jēzus Sirdij. Polijā lūdzās arī pie nelielām kapličām, Dievmātes statujām. Krucifiksi, kapličas, statujas tiek rotātas ar ziediem, svecēm. Pie krustiem lūdzas cilvēki, ja viņi dzīvo tālu no baznīcas. Bet tā kā Polijā baznīcas atrodas tuvu, tad cilvēki vairāk pulcējās baznīcās. Šī tradīcija maija un jūnija mēnešos tiek ievērota katrā draudzē Polijā.  "Olaines Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu draudzē, kur kalpoju pirms Viļakas, ir tradīcija, ka katru darbdienu pirms Sv. Mises no plkst. 16.30 līdz 18.00 (sestdienā un svētdienās no rītiem) uzstāda Vissvētāko Sakramentu, notiek adorācija, skaita rožukroni, dzied Dievmātes litāniju, velta laiku klusajai lūgšanai”, ar tradīcijām iepazīstina tēvs Staņislavs Kovaļskis.

Liels paldies visiem, kuri saglabā šo tradīciju! Dod Dievs, lai arī jaunā paaudze iemācās un iemīļo šo seno un skaisto tradīciju.

Teksts: Vineta Zeltkalne

Foto: Vineta Zeltkalne un Skaidrīte Šaicāne

 

 

 

 

04.06.2014
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...