Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Izdots pašaprūpes materiāls „Ikdienas prasmes un darbības cilvēkiem ar autiska spektra traucējumiem”

Latvijas Autisma apvienība sadarbībā ar labdarības veikaliem „Hopen” ir izveidojusi palīgmateriālu par bērnu ar autiska spektra traucējumiem pašaprūpes vajadzībām un problēmjautājumiem. Vecāki un aprūpes personāls varēs rast atbildes uz jautājumiem, kā rīkoties, palīdzēt un pareizi piedalīties autiska līdzcilvēka ikdienas soļos.

Autisms ir traucējums mūža garumā, kas ietekmē veidu, kā persona komunicē un attiecas pret apkārtējiem cilvēkiem. Mēs katrs vēlamies dzīvot patstāvīgi, jau no pirmajiem bērna soļiem izbaudīt dzīves krāšņos mirkļus - skriešanu ar basām kājām pakaļ vējam un pirmo pavasara tauriņu ķeršanu, kā arī visu, kas saistīts ar rūpēm, par sevi un pavisam ikdienišķām lietām kā ēšanu, mazgāšanos, ģērbšanos. Taču cilvēkiem ar autiska spektra traucējumiem šīs ikdienišķas lietas var būt grūti izpildāmas vai pat neiespējamas.

Parasti autismu diagnosticē jau agrā bērnībā. Autismu nav iespējams izārstēt, taču sapratne un atbalsts visas dzīves garumā var palīdzēt personai ar autismu dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Mums ikdienas rutīnas lietas šķiet pašsaprotamas un bez grūtībām paveicamas, taču bērnam ar autismu matu mazgāšana un dabisko vajadzību kārtošana, apģērbšanās var izraisīt bailes. Lai bērns iemācītos neatkarīgu dzīvi, ir svarīgi vecākiem, vecvecākiem, auklītēm, pedagogiem un citiem apkārtējiem saprast šos pašaprūpes  barjeru iemeslus.

Sagatavotajā pašaprūpes materiālā ir sniegti padomi kā vieglāk un bez starpgadījumiem iemācīt bērniem izpildīt ikdienišķas lietas. Tajā iekļautas pamācības par ģērbšanos, mazgāšanos, tualetes apmeklējumu, ēšanu un citām ikdienišķām darbībām. Liels palīgs bērniem, vecākiem,  kā arī atbalsta personām būs  izdevumā ietvertās piktogrammas un citi vizuālie uzskates līdzekļi, kas atvieglos sniegtās informācijas uztveri. Piktogrammas var izmantot, lai izveidotu personalizētu rokasgrāmatu, kuru var pielāgot individuālām situācijām un konkrētam bērnam. Šis materiāls var kalpot kā palīgs gan pirmsskolā, gan skolā, lai padarītu autiska cilvēka ikdienas dzīvi vienkāršāku un mazinātu bailes veikt ikdienišķas darbības.

Šī materiāla tapšanu ir atbalstījis labdarības veikals „Hopen”, kas ziedoja daļu no saviem decembra un janvāra ienākumiem, lai palīdzētu pabeigt materiāla izstrādi un nodrukātu 500 izdevuma eksemplāru.

Izdevumu „Ikdienas prasmes un darbības cilvēkiem ar autiska spektra traucējumiem” būs iespējams saņemt tikai labdarības veikalos „Hopen”, kas  atrodas Rīgā, Mazā Nometņu ielā 32 un Ogrē, Skolas ielā 18.

Par Labdarības veikalu „Hopen”

Labdarības veikals „Hopen” ir atvērts kopš 2012. gada februāra katru darba dienu no 10:00-19:00, sestdienās no 10:00 – 17:00. Veikalā pieejamas mājsaimniecības preces, mēbeles, apģērbi un aksesuāri no Zviedrijas, kas ziedoti speciāli labdarības veikalam Latvijā. Veikala nosaukumā ir apvienoti divi vārdi no angļu valodas „hope” jeb cerība un „open” jeb atvērts. Veikala mērķis ir iegūt finanšu līdzekļus sociāliem mērķiem un projektiem. Esam atvērti cerībai un labiem darbiem!

Kontaktinformācija:

Nita Gaile, labdarības veikala „Hopen” pārstāve

Tālr.29622145

 

Līga Bērziņa,

Latvijas Autisma apvienības vadītāja

Liga.berzina@autisms.lv

08.05.2014
Kalendārs
« Oktobris 2021 »
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Daiga, Dinija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...