Viļakas novada domes mājas lapa

Cielavas gudrību trešā spēle „Pļava”

Latvijas Dabas muzeja konkurss 5-to un 6-to klašu skolēniem šogad ir veltīts Latvijas biotopiem. Pirmā spēle bija veltīta purviem, otrā spēle – mežiem, bet trešā – pļavām.

11. aprīlī Žīguru pamatskolā tikās 10 Viļakas novada veiksmīgākie trešās spēles atlases anketu uzdevumu veicēji, lai sacenstos par trešo ceļazīmi uz finālspēli.

Dalībnieki noskaidroja, ka, ļaujot pļavai aizaugt, vai tieši otrādi – mēslojot – pļavām zūd bioloģiskā daudzveidība. Visi bija vienisprātis, ka ir slikti dedzināt veco zāli: iet bojā augi un dzīvnieki; tiek izjaukts līdzsvars ekosistēmā; samazinās bioloģiskā daudzveidība – stipri savairojas augi, kas izturīgi pret dedzināšanu, citi savukārt iznīkst; nereti kūlas dedzināšana izraisa plašus ugunsgrēkus, sadeg ēkas un iet bojā arī cilvēki. Vēl vajadzēja atpazīt mārsilu, dzirkstelīti, pētereni un citus dažādu pļavu augus. Bija interesanti uzzināt, ka no sausa latvāņa var izgatavot burvīgu mūzikas instrumentu – lietus koku. Izrādījās, ka visi ļoti labi atpazīst kukaiņus „pēc sejas” t.i. makrofotogrāfijās. Ieklausoties putnu balsīs, vislielāko interesi raisīja ķikuta un mērkaziņas izdotās skaņas. Visbeidzot noskaidrojām, ka kurmja galvaskauss bildē izskatās gandrīz tāds pats kā vilkam vai lapsai, kā arī to, ka kurmis neguļ ziemas miegā.

Uzdevumus, tāpat kā otrajā spēlē, sagatavoja Latvijas Dabas muzeja speciālistes Diāna Meiere un Una Bērziņa.

Vislabākā pļavu pazinēja ir Elīna Martinova no Viļakas pamatskolas 6.klases. Sveicam! Elīna ir ļoti mērķtiecīgi piedalījusies pilnīgi visās konkursa spēlēs gan pērn, gan šogad. Otrajā vietā Mārīte Kolomejeva, trešajā vietā Dāvis Bisenieks – abi no Viļakas pamatskolas 5.klases.

Veiksmīgi savas zināšanas pierādīja arī Roberts Rēvalds, Kintija Bizune un Reinis Logins no Viļakas pamatskolas, Līga Spriņģe, Alise Prancāne un Edīna Kļava no Viduču pamatskolas, Aleksa Jakučeva no Žīguru pamatskolas.

Lai tiktu uz klātienes spēli, kā parasti, vajadzēja izpildīt atlases anketas uzdevumus. Šoreiz anketu skaits bija mazāks – 16 anketas no četrām novada skolām, bez jau pieminētajām – arī no Kupravas pamatskolas. Klātienes spēle paralēli norisinājās Dabas muzejā un vēl četrās Latvijas skolās. Visu spēļu uzvarētāji jūnijā tiksies lielajā finālspēlē. Viļakas novadu pārstāvēs Elīna Dukovska no Viduču pamatskolas, Valērija Kozlovska un Elīna Martinova no Viļakas pamatskolas. Lai veicas!

Andra Korņejeva, konkursa „Cielavas gudrības” koordinatore Viļakas novadā

Foto L. Šaicāne


 

15.04.2014
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Spodris, Kārlis
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...