Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

25.martu sagaidot …

Tik liels ir piederības spēks,

ka pārliecas mūžiem, ieņem pilsētas,
satin okeānus kā dvieļus un noliek malā.

Ass ir piederības spēks
ar ko egle sauc, upe čukst,
un tevi kā nazis augli šķeļ,
lai pārbaudītu, vai sēklas ienākušās un
īstajā vietā dīgs.

Tik sīksts ir vecas ābeles, izkrituša loga spēks,
ka iedvašo dzīvību celmos, balsis akmeņos, 
lai straumes vēlreiz kūleņo, 
krasti par jaunu saslejas, 
un nekas nepazūd.

A.Zemdega

Paaudžu saskare ir viens no veiksmīgas sabiedrības attīstības priekšnoteikumiem. Tā nodrošina tradīciju pārmantojamību un cilvēcisko vērtību nezūdamību. Paaudžu tikšanās bija galvenā saturiskā sastāvdaļa 5.marta pasākumam  „Atcerēties. Uzzināt. Saglabāt”. Tā ietvaros notika piemiņas vietas apmeklējums Vecumos un kopīga novada izglītības iestāžu, pedagogu un tālo notikumu aculiecinieku tikšanās.

Lielākajai daļai no šodien dzīvojošajiem ir tikai aptuvens vai pat ļoti tāls priekšstats, kāpēc 25.marta rītā pa Latviju plīvo karogi ar sēru noformējumu. Latvijas Valsts nacionālā arhīva ziņas skopi un bez emocijām min faktus. „1949. gada 25. – 30. martā no Latvijas izsūtīja 13 248 ģimenes, kopskaitā - 42 125 cilvēkus. Ceļā un 1949. gadā izsūtījumā piedzima 211 bērni. Pēc 1949. gada marta līdz 1953. gadam vēl papildus izsūtīja 513 cilvēkus. Pēc soda izciešanas pie savām ģimenēm specnometinājumā tika nosūtīti 1422 cilvēki. Pavisam šīs deportācijas akcijas sakarā cieta 44 271 cilvēks. No 44 271 nometinātā atbrīvoti tika 38 902, izsūtījumā miruši – 5231, bet par 138 cilvēkiem nav ziņu ne par to, ka viņi būtu miruši, ne arī, ka atbrīvoti no specnometinājuma.” Tikai cipari. Tomēr šo ciparu patiesībai apliecinājums ir cilvēki. Jo viņi bija tie, kas šos ciparus veidoja. Pa vienam. Un sanāca simti, tūkstoši.

Šogad martā aprit 65.gadadiena kopš 1949.gada deportācijām. Šim notikumam par godu Balvos tiks rīkota starpnovadu konference „Latvieša pēdas Sibīrijā un Tālajos Austrumos”. 2009.gada sākumā dzima doma par Balvu, Gulbenes, Alūksnes un Madonas rajona kopīgo projektu, kura galvenais mērķis bija saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm liecības par mūsu zemes cilvēku likteņiem 1941. un 1949. un vēlāko gadu deportācijās. Idejas autors un īstenotājs RTU profesors un mūsu novadnieks Jānis Vanags domas pamatā lika personīgo interesi un līdzdalību. Viņa pūles un centieni vainagojušies panākumiem – nu jau sesto gadu projekts norisinās kādā no Austrumlatvijas pilsētām, piesaistot gan sirmgalvjus – tos, kas ir bijuši šo notikumu aculiecinieki, gan skolu jaunatni – tos, kas šī projekta ietvaros pētī  un krāj informāciju par vairāk kā pusgadsimtu seniem notikumiem. Projekts „Latvieša pēdas Sibīrijā un Tālajos Austrumos” deva jaunu, sparīgāku impulsu skolu jaunatnes pētnieciskajam darbam, apzinot un krājot informāciju par cilvēkiem, likteņiem, notikumiem. Liekot kopā vienā mozaīkā subjektīvās un individuāli krāsotās liecības no to notikumu lieciniekiem veidojas stāstījums par to, kā tas bija. Ir plānota mūsu novada pārstāvniecība šajā vērienīgajā pasākumā, ko uzticēsim vecākajiem novada skolēniem – Rekavas un Viļakas audzēkņiem, lai 21.martā Apes, Alūksnes, Balvu, Cesvaines, Gulbenes, Lubānas, Madonas novadu pārstāvju vidū godam rādītu mūsu darbu. Un tas nav mazs. Visus šos gadus arī mūsu skolu jaunatne ieguldīja lielas pūles projekta mērķu īstenošanā. Daži no pētījumu vai radošo darbu autoriem jau ir veiksmīgi augstskolu studenti – Līga Brice, Reinis Jeromāns, daudzi vēl ir skolēni  - Dagnija Kokoreviča, Katrīna Duļbinska, Sintija Vizule, Elvita Krakope, Samanta Kokoreviča, Ilze Jurjāne un daudzi citi. Pētījumu rezultāti ir atrodami ne tikai autoru un viņu pedagogu pūrā, bet arī Viļakas novada muzeju krājumos kopā ar citos gados savākto informāciju par mūsu apkārtnē represijās cietušo cilvēku likteņa pierakstiem.Bez pētījumiem un informācijas krāšanas projekta ietvaros, novadā tiek pievērsta patiesi nozīmīga vieta 1941.un 1949.gada notikumu atcerei. Lokāli – skolā, pagastā – notiek tikšanās un pasākumi, piemiņas brīži. Novada mērogā  - nozīmīgs bija 2011.gada 14.jūnija pasākums, kas tapa sadarbojoties novada domei, Viļakas luterāņu draudzei un Vecumu pagasta pārvaldei. Tomēr īpaši priecē tie, kas entuziasma mudināti un brīvās gribas vadīti pētī un krāj, pamatīgi un nopietni pagātnes zudušās pēdas atgriežot atpakaļ mums, tiem, kam šodien jāstaigā pa to cilvēku iemītām takām. Viena no tādām- vēstures skolotāja Maruta Brokāne, kuras darbs "Latvijas Valsts vēstures arhīva dokumenti stāsta...” ( Vēstures liecības par 1941.gada 14.jūnija deportāciju Viļakas pagastā) tika prezentēts 5.marta pasākumā.

Šodien, ar katru brīdi mūžībai atdodot šo grūto, bieži vien traģisko ceļu gājējus, arvien vairāk spējam novērt cik nozīmīga  kļūst skopā informācija. Tieši tāpēc 5.martā kopā nācām kā dažādu paaudžu pārstāvji, lai kopīgā tikšanās reizē iedegtu kādu ziņkāres uguntiņu un pamudinātu jautāt un uzzināt. Līdz ar to – arī saglabāt.

Paldies visiem, kas piedalījās organizēšanā un norisē! Un noteikti ar gandarījumu var teikt, par to, ka iecerētais izdevās. Jo pasākuma noslēgumā no skolēniem skanēja šādi vārdi:

- Ir svarīgi iztaujāt un apkopot atmiņas, kamēr vēl nav par vēlu

- Tā bija laba izdevība tikties ar šiem cilvēkiem, kas padara vēstures stāstu krāsainu, bagātu, izteiksmīgu. Secinājām, ka dzīves grūtākos brīžus var pārvarēt ar dziesmu un humoru.

- Bija interesanti uzzināt piedzīvoto. Dzirdēt to no konkrētā cilvēka ir daudz savādāk, saistošāk nekā lasīt mācību grāmatās.

- Palīdzēja izdzīvot ticība, cerība un darbs!

- Dzīvē viss iet pa viļņiem, bet mēs vienmēr būsim augšā!

Vēstures un sociālo zinātņu metodiskās apvienības vadītāja Anželika Ločmele

17.03.2014
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...