Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

„Stils un mode cauri laikiem” Viļakas kultūras namā

Noslēpumaini svinīgā atmosfērā Viļakas kultūras namā 8.martā divu stundu garumā tika izdzīvots – izdziedāts, izdejots un izrādīts - gadsimtu griežos raksturīgākais cilvēku dzīves un modes stilos.

Atklāt noslēpumus uzsāka pasākuma vadītājas Žurka Žanete (Madara Jeromāne) kopā ar māsu Žurku Aneti (Elīna Sprukule), kuras apgalvoja, ka dzīvo tepat kultūras namā un, Sieviešu dienu gaidot, centīgi tīrījušas un vēdinājušas noliktavas un kārtojušas tērpus. Ne ta sapnī, ne nomodā redzētā „Alu cilvēku deja” (Viļakas jauniešu iniciatīvu centrs), kurā senie cilvēki ieradās ar nomedītu aunu un veica dažādus rituālus,  rosināja viņas dalīties gan savos krājumos, gan zināšanās. Žurku darbošanos iztraucēja svētkiem saposusies Dāma (Jolanta Vrubļevska), kurai, raugoties uz māsu atnestajām mantām, raisījās nostaļģiskas pārdomas: „Kāds tad ir bijis cilvēku dzīves stils un apģērbu mode senos laikos, viduslaikos un jaunākos laikos?”

Satikšanās ar neparastajām runājošajām Žurkām kļuva neizbēgama un kopā viņas mēģināja iztēloties dzīvi viduslaikos, klausoties mūķeņu dziedājumu (sieviešu vokālais ansamblis „Cansone”), brīnījās un sajūsminājās par tā laika sabiedrības bagātā slāņa tērpu greznību, skatoties Balvu Amatniecības vidusskolas „Vēsturiskās kolekcijas” demonstrējumus un Isnaudas Tautas nama deju kolektīva dejas 17.un 18.gadsimtu tērpos. Žurkas gan mazliet noskuma, ka viņām apģērbu maiņa notiek tikai sezonāli - tā teikt, plānāks kažoks vasarā, biezāks – ziemā. Taču skumjas bija īsas, jo viņas atcerējās silto pērnā gada vasaru, Viļakas 720 gadu jubilejas svētkus un laikus, kad šeit bijusi bagāta muiža ar kungiem un kalpiem. Šādu noskaņu raisīja arī sieviešu vokālā ansambļa „Cansone” dziesma „Rakstu rakstus” un deja "Ābrama polka" deju kopas „Dēka” izpildījumā.

Dāma un Žurkas bija lietas kursā arī par 19.gadsimta modes jaunumu cepuri – katliņu, kurš radies jau 1849. gadā un bijusi izturīga, galvu sargājoša kupolveida cietināta filca cepure, ko tolaik par savu pieņēmuši visu kārtu vīrieši. Viņas atgādināja daudzām tautām pazīstamo teicienu „Neskati vīru no cepures”, jo reizēm zem vienkāršas cepures ir tāds atradums kā mēmā kino laika aktieris Čaplins ar katliņu galvā. Un, tā kā šim vakaram pārsteigumi iederējās, arī Čaplins (Aija Leitena) bija tepat vien un eleganti sasveicinājās.

No Dāmas uzzinājām arī, ka 19., 20.gadsimtu mijā dāmu modē notiek ievērojamas izmaiņas: svārki kļūst īsāki un plandoši, kleitas - bez piedurknēm, zeķes - gaišas, galvā - piekļāvīgas zvanveida cepures, kas labi sader ar īso, pieglausto zēngalviņas frizūru un ka šai laikā populāra kļūst straujā deja čarlstons, kuru tūliņ arī aizrautīgi izdejoja Viļakas līnijdeju grupa.

Pēc Balvu Amatniecības vidusskolas košās kolekcijas „Dzeltenā prese” demonstrējumiem skatītāju gaidīja tikšanās ar pagājušā gadsimta sākuma slavenībām Merilinu Monro (Normunds Orlovs) un citiem filmas „Džezā tikai meitenes” aktieriem  (jaunieši-ģitāristi un Vilis Cibulis).  Dejas "Pie Dzintara jūras" (deju kopa "Dēka") tautisko motīvu vizuāli papildināja brīnišķā balveniešu tērpu kolekcija „Ornamenti”, kurā galvenais elements ir latviešu etnogrāfisko ziedu ornamenti.

Jautrs un atraktīvs izvērtās ieskats padomju laikos, kad Viļakas dramatiskais kolektīvs izspēlēja sapulces norisi kolhozā, bet krievu dziesmu ansamblis „Sudaruška” – balli kolhoza laikos, savu dziedājumu papildinot pat ar mūzikas instrumentiem – kalēja darba rīkiem. Čaklās Žurkas atkal zināja stāstīt, ka tajos laikos bērni esot nēsājuši koši sarkanus kaklautus un pie zilā formas tērpa sprauduši nozīmīti ar onkuļa bildi. Šo onkuli līdzīgā nozīmītē atpazina arī daži skatītāji un atzinās, ka tādu pat nēsājuši. Kad raitā solī, tērpušies kā savulaik pionieri, uz skatuves uzsoļoja deju kolektīva „Dēkaiņi” jaunākā grupa, komunisma cēlāju dzīves stils kļuva saprotams pat tiem, kas padomju laikus netika piedzīvojuši.

Par šiem nesenajiem laikiem smaidīja ne tikai skatītāji, bet arī Dāma, kura nepacietīgi vēlējās izrādīt savu vakarkleitu un kopā ar visiem priecāties par balveniešu atvesto vakartērpu kolekciju.  Bet aplausi un acu prieks nebeidzās, jo uz skatuvi nāca deju kolektīva „Dēkaiņi” jaunieši ar piemirsto, bet aizraujošo deju tvists.

20.gadsimta vidus un beigu posmā pasaulē aktivizējas dažādas jauniešu kustības - bītnieki, rokeri, hipiji, goti, atdzimst rokenrols, Bītlu iespaidā populārs kļūst roks un katrs ienes tā laika kultūrā savu iezīmi. Šeit gana stāstāmā bija i Dāmai, i Žurkām, bet izdziedāties un izdejoties varēja bērni: vokālais ansamblis „Podziņas” un deju kolektīvs „Dēkainīši” pārsteidza ar rokenrolu, vokālais ansamblis „Pogas” ar roku, bet gotu dziesmu izpildīja jaunieši Olita un Normunds.

Pārsteigumi nebeidzās, jo uz skatuves atkal nāca Balvu jaunieši ar apģērbu kolekciju „Kukaiņi”, kur izteiksmīgos kukaiņus uz krekliem izšuvuši zēni, bet meitenes iepriecināja  ar pavasarīgu mēteļu-apmetņu kolekciju.

Isnaudas deju kolektīva dejas tautas stilā un „Dēkaiņu” jaunākās grupas priekšnesums iezīmēja pāreju 21.gadsimtā, kas ir zīmīgs ar izpausmju brīvību, jo tagad savu stilu dzīvē un apģērbā katrs no mums varam izvēlēties pēc savas gaumes, turklāt labu paraugu cilvēces vēsturē pietiek. Pasākuma vadītājas pat sāka filozofēt par jautājumu „kas tad iziet cauri laikiem un kļūst par paliekošu vērtību?” un atrada atbildes: „Tie ir tērpi, kuros mēs jūtamies ērti un labi, kuri ar savu eleganci ceļ mūsu pašapziņu, tā ir mūzika un deja, kas sniedz emocionālu pārdzīvojumu un prot mūs gan iepriecināt, gan nomierināt!”

Viņas bija visnotaļ lietas kursā arī par mūsdienu modi un zināja stāstīt, ka laika gaitā apģērbs kļuvis universālāks un piemērotāks straujajam mūsdienu ritmam, jo, nomainot dažus aksesuārus, birojā velkama kleita vai kostīms var kļūt par  izejamu tērpu, bet apģērbu modelētāji veiksmīgi izmanto modernās tehnoloģijas kā 3 dimensiju tehniku un nebaidās no neparastiem un avangardiskiem darinājumiem. Pat Latvijā ir jaunums - dzintara diega audums! Kad Dāma apgalvoja, ka jaunumi modes pasaulē liecina par izmaiņām cilvēku domāšanā un dzīves stilā: vēlmi atbrīvoties, ievirzi uz askētismu vai nostaļģiju pēc aizgājušiem laikiem, kur var atrast gan pārmērības, gan minimālismu, Žurkas arī sāka rosīties vēlmēs uzzināt, kas jauns, kas aktuāls un modīgs šodien. Viņas zināja, ka Balvu Amatniecības vidusskolā ir tapusi vēl viena kolekcija, kurai dots nosaukums „Aizspogulija”. Šī kolekcija uzskatāmi apliecināja, ka mode un māksla - tie ir neatdalāmi jēdzieni.

Pasākums izskanēja ar vēlējumiem visām dāmām: „Lai tērps, ko velkat svētkos vai ikdienā, dara Jūs skaistas un laimīgas! Lai tas vienmēr ir stilīgs Jūsu sievišķības, gaumes un elegances apliecinājums!”

Aplausus un paldies vārdus par prasmi izgatavot un izrādīt tērpus saņēma gan jaunieši, gan skolotājas Anita Matule un Iluta Balule. Par raito dejas soli un greznajiem tērpiem tika sumināts Isnaudas Tautas nama deju kolektīvs, tā vadītājs Jānis Sviklāns un tērpu darinātāja Ruta Zviedre.

Paldies visiem Viļakas kultūras nama amatiermākslas kolektīviem, kuri pārsteidzoši radoši priekšnesumos veidoja vēsturisko saikni cauri laikiem.

Pavasarīgu sveicienu Sieviešu dienas svētkos pasākuma apmeklētājas saņēma arī no  Viļakas jauniešu iniciatīvu centra ar Madaras un Simonas izgatavotajām koši dzeltenām narcisēm!

Vēlam visiem rosīgu un saulainu pavasari un gaidām Jūs  Viļakas kultūras namā jau  19.martā – Jāzepa dienā uz Vakarēšanu ar pavasarīgām dziesmām  un mūziku, gavēņa laika ēdieniem, sveču liešanu un rokdarbiem. Nāciet, skatieties un darbojieties līdzi!

Pasākuma sižetisko risinājumu veidoja organizatore Silvija Kupriša

12.03.2014
Kalendārs
« Septembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Maigurs, Mārica, Māris
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...