Viļakas novada domes mājas lapa

Cielavas gudrību otrā spēle „Mežs”

Latvijas Dabas muzeja konkurss 5-to un 6-to klašu skolēniem šogad veltīts Latvijas biotopiem. Pirmā spēle bija veltīta purviem (notika decembrī), bet otrā spēle veltīta mežiem.
5. februārī Žīguru pamatskolā ieradās 12 Viļakas novada veiksmīgākie atlases anketu uzdevumu veicēji, lai sacenstos par ceļazīmi uz finālspēli.

Dalībnieki kontūrkartēs iezīmēja Latvijas nacionālos parkus, attēlos atpazina dabisku mežu un bija pārsteigti uzzinot, ka mežu platība Latvijā 100 gadu laikā gandrīz vai dubultojusies. Noskaidrojām, kā var noteikt koka vecumu, bet Gustavs demonstrēja, kā meža speciālisti izmanto Preslera vārpstu, lai noteiktu augoša koka vecumu. Bija uzdevums, kurā vajadzēja noteikt sūnas ar tādiem interesantiem nosaukumiem kā Šrēbera rūsaine, spožā stāvaine un parastā straussūna, kas, patiesībā, mežā ir ļoti bieži sastopamas. Dalībnieki zināja, ka jūras ērglis savu ligzdu būvē liela koka galotnē. Neizpalika arī pēdu atpazīšana. Pēc kāpuru ekskrementiem vajadzēja pazīt lapkoku praulgrauzi – retu un aizsargājamu vaboli, kas mitinās tikai ļoti lielu un vecu platlapju dobumos. Interesanti bija noskaidrot, kā sviestbekas veido mikorizu, kā ziemas vidū var gatavot svaigu sēņu mērcīti no ziemas celmenes, bet koši sarkanā Austrijas agrene ir pavasarī visagrāk augošā sēne. Interesants bija uzdevums, kurš, iespējams, pat izšķīra uzvarētāja likteni: vajadzēja nosaukt pēc iespējas vairāk augu un sēņu, kuru nosaukumi saistīti ar dzīvniekiem, piemēram, vilkābele, gaiļbiksīte, vārnkāja, mušmire utml.

Uzdevumus sagatavoja Dabas muzeja speciālistes Diāna Meiere un Una Bērziņa. Paldies Annai Āzei, kas no sava Meža muzeja krājumiem aizdeva gan koku griezumu paraugus, gan Preslera vārpstu, pat maisiņu ar praulgrauža ekskrementiem.

Visveiksmīgākā meža pazinēja izrādījās Valērija Kozlovska no Viļakas pamatskolas 6.klases – viņai pirmā vieta un „ceļazīme” uz lielo finālspēli vasaras sākumā. Sveicam! Otrajā vietā Gustavs Vanags no Žīguru pamatskolas 5.klases, trešajā vietā Elīna Martinova no Viļakas pamatskolas 6.klases.

Veiksmīgi startēja arī Romualds Rēvalds, Dāvis Bisenieks un Roberts Rēvalds no Viļakas pamatskolas, Raivis Circens un Edīna Kļava no Viduču pamatskolas, Jurģis Milaknis no Rekavas vidusskolas, Valērija Bukovska, Lada Škeļonoka un Rēzija Slišāne no Žīguru pamatskolas.

Lai tiktu uz klātienes spēli, vajadzēja izpildīt atlases anketas uzdevumus. Tika saņemtas 28 anketas no piecām novada skolām, bez jau pieminētajām – arī no Upītes pamatskolas. Klātienes spēle paralēli norisinājās Dabas muzejā un vēl četrās Latvijas skolās. Visu spēļu uzvarētāji jūnijā tiksies lielajā finālspēlē.

Jau pavisam drīz tuvāk iepazīsim Latvijas pļavas – trešā kārta veltīta šim biotopam. Anketu drīzumā meklējiet Latvijas Dabas muzeja mājas lapā. Lai veicas!

Andra Korņejeva, konkursa „Cielavas gudrības” koordinatore Viļakas novadā
Foto no personīgā arhīva
14.02.2014
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Agne, Agnese, Agnija
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...