Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Meistardarbnīcās apgūtās prasmes parāda noslēguma koncertā Kupravā

Noslēguma koncertā Kupravā 26.augustā pulcējās četru meistardarbnīcu dalībnieki no tradicionālās dziedāšanas meistardarbnīcām Medņevas pagastā, kas notika no 5. līdz 8.jūlijam, no aušanas meistardarbnīcām Šķilbēnu pagastā, kas notika no 26. līdz 29.jūlijam, no tradicionālās dziedāšanas meistardarbnīcām Kupravas pagastā, kas notika no 8. līdz 11.augustam un no tradicionālās vijoļspēles meistardarbnīcām Viļakā, kas notika 23. un 25.augustā. Šovasar notikušajās meistardarbnīcās piedalījās arī Upītes jauniešu folkloras kopa, kuri mācīja medņeviešiem un kupraviešiem dejot Ziemeļlatgales tradicionālos dančus.

Meistardarbnīcas ir projekta LKP2010/004 "Tradicionālo prasmju saglabāšanas programma Latvijas austrumu pierobežā" aktivitāte. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla Fonds.

Meistardarbnīcu dalībnieki sagādāja patīkamu pārsteigumu noslēguma pasākuma apmeklētājiem. Lai apgūtu ieplānotās dziesmas dalībnieki turpināja sanākt kopā uz mēģinājumiem arī pēc tam, kad meistardarbnīcas bija jau noslēgušās.

Pirmie savu veikumu noslēguma koncertā rādīja Medņevas pagasta folkloras kopa „Egle”. Uz tradicionālās dziedāšanās meistardarbnīcām Medņevā nāca jaunieši, lai kopā ar folkloras kopu „Egli” apgūtu dziedāt prasmi.
„Pirmās divas dienas mums pagāja apgūstot vokālos vingrinājumus. Skatījāmies un mācījāmies kā pareizi ietrenēt visus sejas muskuļus, apguvām elpošanas vingrinājumus. Mēģinājām dziedāt visskaļāko un visgarāko „ē” skaņu. Apguvām vingrinājumus, kas sākas ar vienu skaņu: „Baigi bikli bekās bērni brien; Fausta figūra fiksē fagotu”. Dziedājām arī tolku bolsis. Sākām mācīties arī vienu no senākajām Medņevas puses dziesmām „Man patika miežu druva”. Trešās dienas vakarā apguvām Ziemeļlatgales dančus. Liels paldies Upītes jauniešu folkloras kopas vadītājam Andrim Slišānam. Paldies projekta veidotājiem par doto iespēju piedalīties šādās meistardarbnīcās,” par paveikto meistardarbnīcās stāstīja Karīna Aleksejeva.

Medņevas jaunieši Sintija, Artūrs un Mārtiņš pievienojas Karīnas teiktajam un piebilda, ka meistardarbnīcas ļoti patikušas. Tajās gūtas tik daudz pozitīvas emocijas. Lai arī pēc nodarbībām jutušies ļoti izsmelti, bet arī ikdienā patīk dziedāt, jo dzied korī, dzied pie skolotājas Initas Raginskas un pēc šīm meistardarbnīcām radās ideja dibināt savu folkloras kopu, kas sauksies „Paeglītis”.

Meistardarbnīca vijoļspēlē notika tikai 23. un 25.augustā, šo nodarbību laikā pasniedzēja Liene Brence ar nodarbību dalībniecēm bija izdarījusi brīnumu. Ne tikai vijoļspēles skolotājas, bet arī astoņas skolnieces no Baltinavas un Viļakas mūzikas skolām apguva tradicionālās vijoļspēles prasmi un katra dalībniece izmēģināja spēlēt arī uz citiem instrumentiem: citāra, mandolīnas, bungām un koka dēlīšiem. Varam tikai apbrīnot kā viena vakara laikā bija tapis lielisks tradicionālās vijoļspēles priekšnesums. „Mums meistardarbnīca notika tikai dažas dienas, bet uzskatu, ka izdarījām ļoti daudz. Jābūt ir lielai pacietībai, lai pēc dzirdes spēlētu vairākas stundas pēc kārtas. Spēlējām meldiņus, variējām, mācījāmies kā spēlēt pavadījumu, mācījāmies dziedāt, improvizējām, rīta rosmes taisījām. Esmu ļoti priecīga, ka šeit ir vijoļspēles skolotājas, kuras atzīst ne tikai akadēmisko mūziku, bet atzīst arī tradicionālo mūziku. Paldies visām meistardarbnīcas dalībniecēm par lielo pacietību,” pastāstīja Liene Brence.

Vijoļspēles skolotāja Ilona Bukša piebilda: „Mēs esam pieraduši spēlēt pēc notīm. Visu dienu bija jāspēlē pēc dzirdes, tāpēc pirmajā dienā jutāmies nogurušas. Pēc dzirdes bija jāmeklē arī otrā balss un pavadījums. Otrajā un trešajā nodarbībā mēs jau atbrīvojāmies. Sākām saprast funkcijas, kas mums bija jādara. No spēlēšanas mēs guvām prieku un baudījumu”. Arī dalībnieces Liene un Zane no Baltinavas un Zane un Karīna no Viļakas atzina, ka nodarbības bijušas ļoti neierastas, jo ir ierasts, ka mūzikas skolā spēlē pēc notīm, bet te pēc dzirdes. Ļoti patikušas šīs nodarbības, jo, spēlējot tradicionālo mūziku, ir daudz lielākas iespējas izpausties, lielākas iespējas improvizēt, jo nav jāspēlē pēc notīm. Liene Brence ir lieliska skolotāja, jo viņa ļoti labi iemāca tradicionālo vijoļspēli. Meistardarbnīcu dalībniecēm bija viegli uztvert Lienes teikto un apgūt muzicēšanu. Meitenes atzina, ka arī nākotnē būtu interesanti muzicēt kopā kā tradicionālās vijoļspēles ansamblim.

Ligita Spridzāne uz noslēguma pasākumu bija atvedusi meistardarbnīcā noaustās „celu” tehnikā jostas. Ligita pastāstīja, ka vidēji vienas jostas, ar ko var apsiet taututērpu brunčus, noaušanai bija nepieciešamas piecas dienas. Bērni aproces noauda ātrāk, bet ir arī jostas, kas ir saliktas, bet vēl ir jānoauž līdz galam. Meistardarbnīcai atvēlētās četras dienas bija par maz, lai noaustu visas jostas, tāpēc nodarbības turpināja arī nākamajā nedēļā. Aušanas nodarbībās piedalījās gan bērni, gan jaunieši, gan vecāki. Mazākajam dalībniekam bija 5 gadi, vecākajam – 70 gadi. Bet kā atzina L.Spridzāne, Ziemeļlatgales jostu var noaust ikviens savās mājās, jo aušanai „celu” tehnikā ir nepieciešami tikai dēlīši, nav nepieciešamas stelles. „Galvenais ir nepieciešamas prasmīgas rokas un pacietība”, piebilda L.Spridzāne.

Ļoti daudz dziedāšanas meistardarbnīcā bija strādājuši Kupravas bērni kopā ar Kupravas etnogrāfiskā ansambļa sievām. Meistardarbnīcā piedalījās 18 bērni un jaunieši. Koncertam viņi sagatavoja piecas dziesmas. Dziesmas, kuras dziedāt koncertā, izvēlējās bērni paši. Kupravieši bija īsti malači, neskatoties uz to, ka bērni lielākoties nāk no krievvalodīgo ģimenēm, visām dziesmām vārdus bija iemācījušies no galvas. „Meistardarbnīcās daudz strādājām. Tā kā bērni ir no krievvalodīgo ģimenēm, tad viņiem ir grūti saprast un iemācīties dziesmas latgaliešu valodā. Vislielākais uztraukums bija meistardarbnīcu trešajā dienā. Jo bērni sākumā bija pavisam nobijušies, kā mācīsies dejot Ziemeļlatgales dančus, jo viņi neprot dejot. Bet beidzoties danču nodarbībām, visi bērni bija sajūsmā un gribētu, lai Upītes jaunieši vēl un vēl brauc uz Kupravu, lai mācītos dejot. Dziedāšanas nodarbības turpinājām arī pēc projektā paredzēto nodarbību skaita, jo bērni ļoti gribēja sagatavoties noslēguma pasākumam, lai dziedātu vēl labāk. Meistardarbnīca bija izdevusies, bērni stāstīja, ka pat sapņos bija dziedājuši dziesmu „Auga, auga rožeņa”,” projekta norises Kupravā atklāja Kupravas etnogrāfiskā ansambļa vadītāja Sandra Andrejeva. Kupravietes Anna, Samanta, Kristīne un Valērija pastāstīja, ka ļoti patika dziedāt. Viņas gribētu dziedāt un dejot tā kā Upītes jaunieši. Mācoties dziesmas kompānijā var iemācīties labāk un ātrāk. Meitenes stingri teica, ka noteikti arī turpmāk ies uz Kupravas etnogrāfiskā ansambļa mēģinājumiem.

Pēc meistardarbnīcās apgūto prasmju atrādīšanas publikai, Upītes jaunieši aicināja visus dalībniekus parādīt arī kādas Ziemeļlatgales rotaļas un dančus apguvuši.

Noslēguma koncerts izskanēja sirsnīgi, bet visi dalībnieki un skatītāji uzdeva jautājumu, kad mēs atkal satiksimies? Dziedāt prieku, dejot velmi un muzicēšanas prasmi grib arī turpmāk apgūt un pilnveidot Viļakas novada bērni, jaunieši un pieaugušie.

Liels paldies par sadarbību un atsaucību projekta realizēšanā Sandra Ločmelei, Inārai Sokirkai, Ligitai Spridzānei, Andrim Slišānam, Sandrai Andrejevai un Ilonai Bukšai! Radošas kopīgas un individuālas izdošanās mums visiem!!!


Teksts un foto: projekta vadītāja Vineta Zeltkalne29.08.2011
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Valērijs, Aivars
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...