Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

„Gotikas rozes” 120. gadadienas svētki aizvadīti

Kas lika Marienhauzas muižniecēm izdot milzīgu naudu šīs baznīcas, tai vajadzīgu ēku un slimnīcas būvniecībai? Te nebija šo muižnieču dzimtene, te vairumā nedzīvoja arī viņu tautieši. Pieņemsim, ka toreiz esošā koka baznīca bija veca un nolietojusies un draudēja sabrukt. Varēja taču būvēt atkal jaunu koka baznīcu nevis šādu milzeni. Varbūt arī mūra, bet daudz mazāku, lai vietas pietiek kungiem un arī kaut cik parastai tautai. Mēs nekad neuzzināsim tās jūtas, kuras mudināja grāfienes pieņemt šo svarīgo lēmumu.  Tāpat mēs neuzzināsim, kas radīja Kazukalna parastos lauku ļaudīs drosmi lūgties vācu armijas virsniekiem saudzēt baznīcas torņus un viņu pašu. Jo, ja šie drosmīgie cilvēki nebūtu to darījuši, diez vai mēs šodien te būtu.

Kas bija tas? Domāju, ka nekļūdīšos atbildēdams – ticība! Īsta ticība- līdz sirds dziļumam.

Kur šodien ir mūsu ticība? Vai to tik vienkārši spēj noslāpēt ikidienas dzīves likstas?

Kāpēc mēs tagad gribam no visa pa druskai? Drusku pastrādat, drusku palīdzēt citiem, drusku pamācīties, divas reizes gadā atnākt uz baznīcu - visu pa druskai, visu tā paviegli un bez piepūles. Kāpēc mēs baidāmies grūtuma? Katram, domāju, ir pazīstama gandarījuma sajūta pēc visa, ko esam līdz galam padarījuši. Un jo grūtāks ir bijis darāmais, jo lielāks gandarījums.

12.;13.;14. augustā ikviens bija aicināts dziļāk iepazīt Viļakas katoļu baznīcu, godināt tās cēlājus, baudīt mūzikas mākslas spēku.

Pirmo reizi lielākam interesentu skaitam bija iespēja apskatīt tās baznīcas telpas, kuras ikdienā nav pieejamas. Sevišķi aizraujoša bija uzkāpšana baznīcas tornī. No interesentiem izskanēja pārliecinošs aicinājums šādas ekskursijas rīkot biežāk, jo mūsu baznīcas jumta un torņa konstrukcija esot daudz iespaidīgāka nekā daudzas citas Latvijā esošās, kur ir bijusi iespēja būt. Arī kāpnes esot ļoti labas – nav bailes kāpt. Sv.Mise kapenēs par baznīcas cēlājiem notika otro reizi pēc baznīcas 100 gadu jubilejas atzīmēšanas. Vai nav par maz piemiņas un goda šiem mums tik nozīmīgajiem cilvēkiem? Vai katru gadu dvēseļu mēnesī nevarētu organizēt vienu aizlūgumu par šo dvēseļu mieru?

Baznīcā ir vēl joprojām apskatāma izstāde „Viļakas baznīca 120 gados”.

Lai cik liela arī nebūtu mana vēlēšanās, bez līdzcilvēku atbalsta šo izstādi sarūpēt nebūtu bijis iespējams. Fotogrāfijas un atmiņas ir uzticējuši daudzi atsaucīgi un sirsnīgi cilvēki. Tieši sirds dziļumu var apbrīnot visos šajos ļaudīs. Paldies par to!

Varu tikai nožēlot, ka  tik daudziem netiku lūdzis dalīties atmiņās un fotogrāfijās. Laiks nepielūdzami izdara savas korekcijas.

Vissirsnīgākais paldies un  lai Dieva svētība jums: Stefānija Pitkeviča  Susājos, Marija Logina Vonagovā, Bernade Ērgle Gulbenē, Anna Strupka Svilpovā, Lucija Osipova Meirovā, Leontīne Maksimova Viļakā, Lucija Šaicāne Viļakā, Irēna Morozova Žīguros, Dzintars Dvinskis Viļakā, Regīna Dūna  Geinovā un arī jau Dieva mierā esošiem Anelei Prancānei, Franciskai Rundzānei, Ilgvaram Čigurovam.

Koncerts, kurā piedalījās folkloras ansambļi no Medņevas (pirmais sastāvs), Abrenīte un Atzele no Viļakas, Tautas pūtēju orķestris „Balvi” un Viļakas katoļu baznīcas ērģelniece Maruta Pitkeviča ar baznīcas kori, bija kā garīgā kulminācija.  Gan koncerta dalībnieki, gan klausītāji bija patiesi gandarīti par tā kvalitāti.

Domāju, ka krustaceļam baznīcas dārzā 14. augustā vajadzētu kļūt par ikgadēju tradīciju. Ne tāpēc, lai kļūtu pat konkurentu Aglonai (tādi mēs nekad nekļūsim), bet  lai dotu iespēju tiem, kuri nevar aizbraukt uz Aglonu, izdarīt to savās mājās. Esmu gandarīts par iespēju krustaceļā iekļaut Ruttas Jeromānes sacerēto tekstu dzejā. Arī baznīcā atrodošās vecās krustaceļa bildes lieliski iederējās tām paredzētajās vietās baznīcas mūra žogā.

Sirsnīgs paldies visiem par šo svētku organizēšanu , bet īpaši erģelniecei Marutai Pitkevičai, Krustaceļa teksta autorei Ruttai Jeromānei, baznīcas telpu uzturētājai Geņai Loginai un svētku idejas iniciatorei Vinetai Zeltkalnei.

 

Aldis Pušpurs - Viļakas Jēzus Sirds Romas katoļu draudzes vecākais

18.08.2011
Kalendārs
« Decembris 2021 »
POTCPSSv
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...