Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Rekavā muzicē latvieši, bulgāri, igauņi un poļi

No 19. līdz 27.jūnijam Šķilbēnu pagasta Rekovas ciemā norisinājās trešais jauniešu apmaiņas projekts. Divdesmit četri projekta dalībnieki piedzīvoja neaizmirstamas 9 dienas, īstenojot projekta nr. LV-11-E61-2012-R3 „Mūzika kā iespēja biznesā” galveno aktivitāti – jauniešu apmaiņu. Tā ir neparasta iespēja jauniešiem satikties projektā, lai būtu iespējams kopīgi īstenot projektā plānotās aktivitātes, sasniegtu projekta mērķus, iepazītos un piedzīvotu neikdienišķus notikumus. Lai arī jauniešu apmaiņa bija tikai 9 dienas, šajās dienās apstājas laiks, apstājās realitāte un tik īsā laikā piedzīvojām daudz pozitīvu emociju, uztraucāmies gatavojot noslēguma koncertu, svinējām izdevušos koncertu un pārdzīvojām, kad tik drīz bija jāšķiras no jauniegūtajiem draugiem. Pēc lieliska projekta ir ļoti grūti atgriezties reālajā dzīvē, jo gribētos vēl un vēl kopā muzicēt, diskutēt, veidot kārtējo apli, lai organizētu kādu aktivitāti un gribētos, lai šī kopā būšana nekad nebeigtos. Jauniešu apmaiņas programmas vadlīnijas nosaka, ka visgarākā iespējamā apmaiņa var ilgt 21 dienu, jaunieši gribēja, lai šī jauniešu apmaiņa arī būtu vismaz 21 dienu gara.

Tik vienotu un saliedētu komandu, kura izveidojās jau no pirmajām projekta minūtēm, ir grūti iedomāties, tāpēc grupu līderiem bija viegli strādāt ar šiem jauniešiem, jo viņi bija gatavi diskutēt par projektā noteiktajām tēmām, apmeklēt projektā paredzētos objektus un pasākumus, muzicēt jauktajās valstu grupās, kā arī visi dalībnieki bija sagatavojuši uzdotos mājas darbus.

Projekta jaunākajam dalībniekam bija 13 gadi, bet vecākajam 22 gadi, bet lielāka daļa jauniešu bija vecumā no 14 – 16 gadiem. Pateicoties līdzīgajam vecumam, jauniešiem bija arī vienādas intereses. Seši dalībnieki bija ieradušies no Bulgārijas, no organizācijas Balkānu jauniešu festivāls “Balkānu jaunieši”, ar kuru veiksmīgi sadarbojamies jau trīs gadus. Seši jaunieši bija ieradušies no Viļakas novada domes sadarbības partnera Räpinas pašvaldības jauniešu centra Igaunijā un seši dalībnieki  pārstāvēja organizāciju Eiropas skolas klubu “Eiropas draugi” no Polijas. Un pieci bija dalībnieki no Šķilbēnu pagasta.

Projekta laikā jauniešiem bija iespēja iepazīties ar programmas „Jaunatnes darbība” piedāvātajām iespējām, diskutēt jauktās valstu grupās par projekta tematiem: mūzika kā bizness, mūzika vietējā kopienā, kā tas ir būt profesionālam mūziķim, iepazīt mūziku caur valstu tradīcijām, novērtēt mūzikas saistību ar tūrismu un saprast, ka mūziķim ļoti svarīgi ir veidot publicitāti. Jaunieši apmeklēja Baltinavu, kur iepazinās ar Baltinavas  mūzikas skolas pūtēju orķestri. Bulgāru puiši pēc pirmā aicinājumu bija ar mieru kļūt par Baltinavas orķestra dalībniekiem. Gaigalavā Gunāra Igauņa izveidotajā mūzikas instrumentu muzejā visiem mirdzēja acis, jo tik daudz nezināmus mūzikas instrumentus vēl nebija redzējuši vienkopus. Gunārs Igaunis deva iespēja arī visiem muzicēt, izveidojot starptautisku kopu, kur spēlēja pat tie, kuri ikdienā nespēlē nevienu mūzikas instrumentu. Ar Līgo dienas tradīcijām projekta dalībnieki iepazinās Upītē, kur Līgo dienu svin vasaras saulgriežos 21.jūnijā, kas ir īstais senlatviešu svinēšanas datums. Daudzi ārzemnieki pirmo reizi mūžā nopina ziedu vainadziņu, brīnoties kā ir iespējams apgūt šādas prasmes. Visas projektā pārstāvētās valstis  vienu vakaru gatavoja tradicionālos ēdienus, kur varēja nogaršot poļu kartupeļu klimpas, bulgāru banicu, igauņu ķilavmaizītes un olu maizītes, latviešu ceptās kartupeļu pankūkas un izvārīto maizes zupu. Igauņi, bulgāri un poļi bija sagatavojuši arī prezentācijas par savas valsts kultūru, mācīja arī tradicionālās dejas. Visvairāk visiem patika sagatavotās mīklas par citu valsti un ja vēl izdevās pabūt uzvārētāju godā, tad bija liels prieks, ka pārzinām ne tikai savas tautas kultūru, bet arī citu tautu kultūru. Jaunieši bija pārsteigti par meistardarbnīcu kopā ar vietējiem ģitāristiem, viņi brīnījās, vai tik Rekovā nav vairāk ģitāristu nekā iedzīvotāju?

Pēcpusdienās jaunieši strādāja četrās jauktās valstu grupās, kur notika gatavošanās noslēguma koncertam. Tas ir liels izaicinājums piecu dienu laikā sagatavot koncertu. Sagatavojot koncertam afišas, neviens nezināja kāds būs koncerts. Tā koncepcija tika paplašināta, jo tiekoties ar dažādos žanros muzicējošiem jauniešiem, ārvalstu dalībnieki lūdza, lai latvieši uzaicina uz noslēguma koncertu iepazīto Baltinavas mūzikas skolas pūtēju orķestri un Šķilbēnu pagasta ģitāristus. Rezultātā noslēguma koncertā tika pārstāvēti dažādi mūzikas žanri un koncerts tika veidots tā, lai arī cilvēkiem, kuriem ir nedaudz vairāk kā 35 gadi būtu interesanti klausīties, nevis bēgt projām, izdzirdot skaļākas rokmūzikas skaņas.
Lieliski sevi projektā un koncertā parādīja arī Šķilbēnu pagasta jaunieši Sabīne Koniševa, Evija Mežale, Arnis Bukšs, Elvijs Koniševs un Dāvis Serds, kuri piedalījās daudzos kopprojektos un spēlēja dažādus mūzikas instrumentus. Neparastu priekšnesumu sniedza igauņi, jo viņi ne tikai nodziedāja dziesmu igauniski, bet nobungoja gabalu uz bungām, parādot, ka ir iespēja muzicēt bez mikrofoniem, pastiprinātājiem un elektriskām ģitārām. Pārliecinoša bija bulgāru uzstāšanās, jo viņi muzicē kopā kā grupa Bulgārijā. Liels prieks bija par poļu meitenēm, kuras pirmo reizi mācījās spēlēt uz bungām, un piekrita dziedāt solo. Koncertā popmūzika mijās ar rokmūziku. Bulgāru basģitārists Vasils un soloģitārists Konstantīns šajā projektā neuzzināja, ko nozīmē termins – brīvais laiks, jo viņi piedalījās gandrīz visos kopprojektus. Jaunieši atzina, ka bijuši ļoti uztraukušies pirms koncerta, bet rezultātā koncerts bija izdevies. „Apbrīnoju jauniešu prasmi tik īsā laikā sagatavot starptautisku koncertu. Pirmo reizi satikās un pāris dienu laikā saprata, ko var nospēlēt kopā. Man ļoti patika koncerts. Tas bija izveidots visām paaudzēm”, jauniešu paveikto novērtēja Šķilbēnu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Mežals.

Jaunieši turpināja muzicēt un diskutēt arī vēlās vakara stundās. Bulgāri visvairāk brīnījās, kā tas ir iespējams, visi sapulcējamies pie ugunskura, lai izspēlētu kādu spēli. Vēl spēle nav nospēlēta, ka tā arī tumsa nav atnākusi, bet sāk aust rīts. Bulgāri nespēja aptvert kā ir iespējams gulēt, ja naktis ir tik gaišas. Saulei lecot taču sākas jauna diena, tāpēc vairs nevar doties gulēt, bet jāturpina diskutēt, vai ir iespējams mūziķiem nopelnīt tikai ar muzicēšanu un vai jaunieši gribētu kļūt par profesionāliem mūziķiem. Projekta noslēgumā jaunieši saņēma Jaunatnes pasi, kura apliecināja un norādīja kādas jaunas prasmes jaunieši ir apguvuši projekta laikā.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

 

„Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu."

01.07.2013
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Valērijs, Aivars
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...