Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Meistardarbnīcās piedalās igauņi un krievi

Notikumiem bagātu nedēļas nogali, 18. un 19.maijā, Viļakas novadā aizvadīja projekta Nr. ELRI-016 "Kultūras un radošo industriju centru attīstību Räpinā, Viļakā un Pečoros" partneru pārstāvji. Pārrobežu sadarbības projektā ir plānots ne tikai veikt ēku rekonstrukciju, bet arī organizēt kopējas aktivitātes, lai cilvēkiem būtu iespējams nodibināt savstarpējos kontaktus un turpināt sadarbību arī pēc šī projekta īstenošanas. Katra projektā iesaistītā dalībvalsts ir atbildīga par meistardarbnīcu organizēšanu savā valstī.

Pirmie starptautiskās meistardarbnīcas organizējām  mēs – Viļakas novada domes projektā iesaistīto cilvēku komanda sadarbojoties ar Viļakas novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļu un ieklausoties izglītības un kultūras speciālistu padomos.  Meistardarbnīcām izvēlējāmies šo nedēļas nogali, lai viesiem no Igaunijas un Krievijas būtu iespējams izbaudīt un iepazīt daudzveidīgo latviešu kultūru.

Projekta vadošais partneris Räpinas pašvaldība no Igaunijas un Pečoru rajona administrācija un pašvaldības kultūras institūcija „Pečoru rajona kultūras centrs” no Krievijas vēl nebija apmeklējuši projektā plānoto, rekonstruēto klostera ēkas daļu, tāpēc par godu viesiem Viļakas novada dome organizēja svētku koncertu, kurā igauņi un krievi guva sparu, lai visu dienu aktīvi piedalītos dažādās aktivitātēs. Svētku koncertu sniedza Viļakas Valsts ģimnāzijas koris un tā vadītāja Ilona Bukša, Viļakas Mūzikas un mākslas skolas vijolnieku ansamblis un saksofonisti, kur spēlē arī skolas direktors Aldis Prancāns, dziesmu angļu valodā nodziedāja Normunds Orlovs un Olita Urbāne. Skaisto svētku koncertu noslēdza Vilis Cibulis ar ģitāristiem no Šķilbēnu pagasta un Viļakas pilsētas.

Meistardarbnīcas norisinājās kultūrvēstures muzejā „Vēršukalns”. Ierodoties „Vēršukalnā” dalībnieki samulsa, jo nesaprata, ko izvēlēties, kur doties, ko darīt. Dalībniekiem uzdevām divus uzdevumus: pusdienās ēdīsiet tikai tad, ja paši tās sagatavosiet, ja nesagatavosiet, tad nebūs, ko ēst, un dāvanas mājās varēsiet aizvest tikai tad, ja paši tās izgatavosiet. Dalībnieki apņēmības pilni ķērās pie uzdevumu veikšanas. Kultūrvēstures muzeja „Vēršukalns” vadītājs Aldis Pušpurs bija sagādājis visus produktus, kas nepieciešami, lai izvārītu zupu, kā arī bija uzraudzējis mīklu, lai izceptu gardo baltmaizi. Meistardarbnīcu dalībnieki no Räpinas, Pečoriem un arī Viļakas novada centīgi grieza zupas sastāvdaļas, gatavoja frikadeles, mēģināja izcept arī rozītes. Citi dalībnieki izvēlējās iemācīties izgatavot ziepes, citi liet sveces, sievietes azartiski piedalījās brošu izgatavošanā. Dalībnieces, kurām gribējās ātri apgūt prasmi, izgatavoja mākslinieces Elitas Patmalnieces lielās un krāšņās brošas, čaklākās aizrāvās ar pērlīšu piešūšanu, izskatījās, ka varbūt kādai tas paliks mājas darbs, taču dalībniece centīgi strādāja un uzvarēja cīņā ar diegu, adatu un pērlītēm. Brošas no filca un citiem materiāliem izgatavot pacietīgi mācīja Lana Ceplīte. Andra Korņejeva visiem interesentiem iemācīja izliet sveces un Valentīna Beča aizrāva ar ziepju izgatavošanu un čaklākie izgatavoja pat divus ziepju gabaliņus. Kad dāvanu maisi bija pilni ar dāvanām, bija nogaršota pašu gatavotā zupa un Alda Pušpura ceptā maizīte, tad visi teicām paldies „Vēršukalnam” un dalībnieki no Igaunijas un Krievijas izteica vēlmi vēl kādreiz te atgriezties.

Dienas turpinājumā viesi apmeklēja Viļakas novada III Bērnu un jaunatnes radošo festivālu. Igauņi un krievi bija sajūsmā par bērnu un jauniešu sniegto koncertu. Krievijas delegācijas pārstāvji nebeidza vien iztaujāt, vai dejotāji, kas uzstājās vienā priekšnesumā ir no vienas skolas. Saņemot atbildi, ka no dažādām skolām. Viņi turpināja brīnīties kā tas varbūt, cik regulāri viņi organizē kopmēģinājumus. Krievijas pārstāvjus ieinteresēja ideja kā Viļakā tiek organizēts šāds pasākums, viņi domā, ka šādu ideju varētu realizēt arī Pečoros, organizējot kādu rajona mēroga bērnu un jauniešu festivālu.


Sakarā ar daudzajiem projektiem, kurus realizē Pečoru rajona administrācija, Krievijas pārstāvji sestdien vēlu vakarā devās mājās. Taču dalībniekiem no Igaunijas svētdien bija iespējams iepazīties ar Viļakas novada kultūrvēsturisko mantojumu. Svētdienas rītā igauņi apmeklēja Sv. Misi Šķilbēnu Romas katoļu baznīcā un bija ļoti priecīgi par skaisto dziedāšanu un aizkustināti, ka priesteris Ivars Vigulis daļu sprediķa runāja krievu valodā, lai arī igauņi saprastu, ka 19.maijā Romas katoļu baznīca un arī luterāņi svin Vasarsvētkus.
Reti, kurš vienaldzīgs var pabraukt garām Viļakas Romas katoļu baznīcai. Sestdien igauņi redzēja Viļakas katoļu baznīcu un nodomāja, ka gribētos šo arhitektūras mākslas darbu apskatīties. Igauņi bija priecīgi, ka viņi ne tikai iepazinās ar Viļakas vēsturi Viļakas muzejā, bet apmeklēja arī visas Viļakā esošas baznīcas: pareizticīgo, luterāņu un katoļu. Krievijas un Igaunijas delegācijas pateicās visiem, kuri iemācīja viņiem jaunas prasmes un kuri bagātināja viņu pieredzi. „Nav vārdu, lai pateiktos”, atvadoties atzina igauņi. Un piebilda, ka viņiem rūpīgi būs jāpārdomā darba kārtība, lai meistardarbnīcas Räpinā aizritētu tikpat veiksmīgi kā Viļakā.

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne

20.05.2013
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Strauta, Grieta
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...