Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Tāds pats kā es

No 29.aprīļa līdz 5.maijam Rekovas ciematā varēja dzirdēt ne tikai pierasto latviešu valodu, bet arī poļu, igauņu un rumāņu valodas, jo šajā laikā te tika realizēts programmas "Jaunatne darbībā" ietvaros  biedrības „Laipa” pieteiktais un valsts aģentūras „Jaunatnes starptautisko  programmu aģentūra” atbalstītas jauniešu apmaiņas projekts „Same As Me” (tulkojumā „Tāds pats kā es”).

Apzinoties, ka patreizējā ekonomiskajā situācijā ir svarīgi jauniešiem piedāvāt iespēju mācīties domāt globālāk, projekta īstenošanas galvenā motivācija bija palīdzēt jauniešiem apzināties sevi kā Eiropas pilsoni, palīdzēt veidot objektīvu priekšstatu un, kopā darbojoties, uzzināt vairāk par citām Eiropas valstīm, to tradīcijām.

Projekta ideja radās pirms gada pēc Rekovas jauniešu iniciatīvas. Jaunieši izteica vēlmi iepazīt citu valstu jauniešus, kultūru, interesētu praksē padziļināt savas svešvalodu zināšanas. Viņi uzskatīja, ka tikai savstarpēji kontaktējoties, varēs labāk izprast citu valstu kultūras īpatnības, tādā veidā mazinot aizspriedumus un izveidojušos stereotipus. Jauniešu ideju atbalstīja biedrība Sieviešu klubs  „Laipa”, aicinot projektā iesaistīties partnerus no Polijas, Igaunijas, Ungārijas, Rumānijas. Iepriekš neparedzētu iemeslu dēļ neieradās jaunieši no Ungārijas, bet šis apstāklis netraucēja sasniegt projektā izvirzītos mērķus.

Projekta pirmo dienu varētu uzskatīt par iepazīšanās dienu, kad  katra valsts prezentēja savu organizāciju, kad jaunieši iepazinās gan savstarpēji (spēlējot dažādas iepazīšanās, komandu saliedēšanas un sporta spēles), gan arī izpētīja vidi, kurā būs jāpavada nākamā nedēļa – iepazina Rekovas ciemu un Rekavas vidusskolu, kurā jaunieši dzīvoja. Pēcpusdienā jaunieši devās uz Šķilbēnu robežpunktu, kur tika izrādītas robežsargu tehniskās iespējas, demonstrēts kinologa darbs suņa apmācībā. Ciemiņiem no citām valstīm bija interesanti apzināties, ka viņi atrodas maksimāli tuvu Eiropas robežai ar Krievijas Federāciju. Lai projekta gaitā nebūtu pārpratumu, pirmajā dienā dalībnieki paši izstrādāja noteikumus, kuri bija jāievēro projekta dalībniekiem un vēlreiz pārrunāja projekta gaitā plānotās norises.

Otrajā dienā projekta dalībnieki tikās ar daudzu jauniešu projektu vadītāju Andreju Mieriņu, kurš vairāk pastāstīja par programmu „Jaunatne darbībā” un par projekta dalībnieku iespējām saņemt apliecinājumu par savu dalību un mācīšanos, ko viņi varēs izmantot nākotnē - Youthpass (jaunatnes pasi) sertifikātu. Šajā dienā ciemiņi noskatījās Rekavas vidusskolas pašdarbības kolektīvu koncertu. Koncerta noslēgumā arī ciemiņi priecēja skatītājus ar priekšnesumiem – dziesmām un dejām. Dienas noslēgumā  notika diskusija par kopīgo un atšķirīgo projekta dalībvalstu izglītības sistēmā.  Jaunieši konstatēja, ir daudz kopīga, bet ir arī kas atšķirīgs.

Projekta trešajā dienā notika radošā darbnīca - dalībnieki jauktās grupās veidoja animācijas filmiņas. Vairākums jauniešu šādu darbu darīja pirmo reizi un nezināja, kā tas veicams, tāpēc vajadzēja daudz komunicēt ar grupas biedriem, lai varētu  vienoties, sadalīt pienākumus un nokļūt līdz gala rezultātam. Šajā dienā notika arī diskusija par to, kādam būtu jābūt Eiropas pilsonim.

Ceturtā projekta diena bija īpaša ar to, ka dalībnieki prezentēja savas valsts nacionālos ēdienus un iepazinās ar latviešu nacionālajiem ēdieniem „Vēršukalna” muzejā. Kopīga maizes cepšana un īsti latviskas pusdienas ar muzeju vadītāju Aldi Pušpuru izpelnījās daudz plusu šīs dienas izvērtējumā.

Atgriežoties Šķilbēnu pagasta kultūras centrā "Rekova" projekta dalībniekus jau sagaidīja  Rekavas vidusskolas bērnu folkloras kopa un tās vadītāja Daina, lai palīdzētu Latvijas dalībniekiem labāk citu valstu jauniešiem iemācīt latviešu etnogrāfiskās dejas un rotaļas. Savukārt projekta partneri latviešiem mācīja poļu, igauņu un rumāņu tautas dejas. Jāpiebilst, ka arī tie, kas sākumā kautrējās iesaistīties notiekošajā, drīz vien leca bariņā kopā ar citiem.

Piektā diena sākās Balkanu dabas parkā, kur visi pasākuma dalībnieki atkal tika sadalīti jauktās grupās. Dienas mērķis bija vides sakopšanas aktivitātes un iemācīties novērtēt dabas skaistumu. Projekta dalībnieki veica 4 darbiņus: grāba lapas parka stāvlaukumā, kopā ar parka saimnieci Viju Kuļšu stādīja košumkrūmus, iepazina parka īso taku, meklējot skulptūras, kopā veidoja gleznu no dabas materiāliem. Grupas, izejot pa apli visas radošās darbnīcas, nopelnīja bonusiņu – tējas degustācija – konkurss, kurā katrs dalībnieks varēja minēt, kādas tējas tiek piedāvātas. Interesanti, ka neskatoties uz to, ka ciemiņi pašu vāktās tējas nedzer, jo daudzi projekta dalībnieki dzīvo lielās pilsētās, 7 projekta dalībnieki pēc garšas pilnīgi pareizi noteica visas tējas.

Pēcpusdienā notika dažādas spēles un diskusija par stereotipiem, kad jaunieši izzināja citu valstu jaunatnes dzīves apstākļus, ieradumus un paražas, lai veidotu par tiem patiesu priekšstatu un lauztu stereotipus. Neizpalika arī veselīgs humors, jo izrādījās, ka igauņi nez kāpēc ir dzirdējuši, ka latviešiem kājai esot 6 pirksti, bet rumāņiem bija jāpierāda, ka viņiem nav asi robi, jo leģenda par grāfu  Drakulu, kurš pēc tautības bijis rumānis, radījusi iespaidu, ka visi rumāņi ir drusku vampīri.

Sestdienu veltījām latviešu un cittautu svētku un atzīmējamo dienu izzināšanai un iepazīstināšanai ar Latgales vidi un dabu. Dienu sākām ar informāciju par šīs dienas - 4.maija nozīmi Latvijas vēsturē. Tālāk devāmies uz Rēzekni un Aglonu, kas ir Latgales novadu raksturojošas vietas. Pārsteidza interese, ar kādu jaunieši klausījās stāstījumu par Latgales vēsturi un reliģijas nozīmi Latgalē. Par godu valsts svētkiem – Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienai, Rēzeknē tika organizēti dažādi pasākumi - parāde, Nacionālo bruņoto spēku un Valsts robežsardzes tehnikas demonstrēšana, koncerts un izklaidējoši pasākumi pilsētas Kultūras un atpūtas parkā. Arī projekta dalībnieki izbaudīja Rēzeknes svētku noskaņu un papriecājās par Latgales keramiku Latgales kultūrvēstures muzejā. Mājupceļā iegriezāmies pie keramiķa Viktora Pankova, kurš ne tikai izrādīja savu aroda māku, bet arī pašiem jauniešiem ļāva mēģināt padarboties pie podnieka ripas.

Dienas noslēgumā  jaunieši pārrunāja gūtos iespaidus un plānoja projekta  prezentācijas  pasākumu. Vakarā  visi projekta dalībnieki pulcējās uz prezentācijas pasākumu. Klātesošos uzrunāja biedrības  „Laipa” valdes priekšsēdētāja  Aina Keiša uzsverot, ka lielākais ieguvums šajā nedēļa ir tas, ka jauniešiem bija iespēja daudz runāt angļu valodā, komunicēt un apzināties, ka, neskatoties uz valsts pārvaldes sistēmu un izglītības sistēmu atšķirībām, jauniešiem ir līdzīgas intereses un problēmas.

Projekta vadītāja Anita Koniševa pateicās dalībniekiem par aktivitāti un ieinteresētību projekta norisē un dāvināja diskus ar fotogrāfijām un video, grupas foto rāmītī. Noslēguma pasākumā jauniešiem izsniedza Youthpass.

Jaunieši bija noorganizējuši projekta  konkursu „Mis un Misters” Prezentācijas pasākumā tika paziņoti  konkursa  uzvarētāji. Ar balsu vairākumu titulu „Misters” ieguva Šķilbēnu pagasta jaunietis Elvijs, kurš aktīvi iesaistījās projekta norišu organizēšanā, un, ja vajadzēja, veica arī tulka pienākumus, tituls „Mis” tika piešķirts rumāņu meitenei Ionai, projekta dalībnieki  bija ievērojuši viņas nopietno attieksmi pret notiekošo ( labprāt iesaistījās projekta aktivitātēs un to organizēšanā). Tika izvirzīti arī „Mis un Misters popularity” . Šo titulu ieguvēji bija  igauņu meitene Brita un rumāņu jaunietis Mircha.  Titulus ieguvušie jaunieši uzrunāja pārējos projekta dalībniekos, paužot savu viedokli par projekta nozīmi, plusiem un mīnusiem.

Jauniešu grupas bija sagatavojušas nelielus priekšnesumiņus, kuros atspoguļoja lietas, kas visvairāk patikušas projekta laikā – dziesmas, dejas, spēles…

Visu četru valstu jaunieši pozitīvi vērtēja projekta gaitā piedāvātās iespējas, uzsverot, ka ir bijis daudz iespēju darboties kopā, komunicēt, lai veiktu kopīgu uzdevumu. Dalībniekiem ir patikuši valstu sagatavoties tematiskie pasākumi, kas notika katru vakaru, garšojušas z/s „Rili” gatavotās maltītes un tējas galds. Visjautrākie ir bijuši vakari, kad jaunieši kopā spēlējuši ģitāru, skatījušies filmas un spēlējuši galda tenisu.

Tika izteikta nožēla, ka nevarēja ierasties jaunieši no Ungārijas un vēlme līdz nākamajai tikšanās reizei iemācīties labāk runāt angļu valodā.

Biedrība „Laipa” organizēja jauniešu apmaiņas projektu, tāpēc par padomiem sakām lielu paldies Andrejam Mieriņam, Vinetai Zeltkalnei. Par atbalstu pateicamies Viļakas novada domei, Rekavas vidusskolai. Šķilbēnu pagasta pārvaldei, Balkanu dabas parka vadītājai Vijai Kuļšai,  „Vēršukalna" muzeja vadītājam Aldim Pušpuram, Šķilbēnu robežapsardzības nodaļas darbiniekiem. Par kvalitatīvu autotransporta pakalpojumu sniegšanu paldies Dainim Bukšam („SIA EDRAS”), par garšīgām maltītēm- z./s.Rili  un  par atbalstu sarežģītā situācijā - mūsu skolas absolventei Rūtai Bukšai.

Projekta realizētāji – biedrība „Laipa”

„Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu."


13.05.2013
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Antis, Antons, Antonijs
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...