Viļakas novada domes mājas lapa


Sekot mums Facebook Sekot mums Instagram
Vēlies uzdot jautājumu?
Jautājums Viļakas novada domei
Vārds*
E-pasts*
Jautājums*
Noderīgas saites

Sākusies Viļakas garīgā atdzimšana

1.maijā notika Kultūras un radošo industriju jeb klostera ēkas atklāšanas svētki. Pirmo reizi pēc klostera ēkas 1.kārtas rekonstrukcijas tā tika atvērta apmeklētājiem. Viļakas ļaužu atmiņās klostera ēka ir saglabājusies kā īpaša vieta, kā nozīmīgs centrs laicīgās un garīgās dzīves stiprināšanai, tāpēc iedzīvotāji ar interesi sekoja līdzi rekonstrukcijas darbiem.

Klostera ēkas vēsture stāsta, ka „kapucīnu ordeņa tēvi no Bavārijas Latvijā ieradās 1929.gadā, nolēma dibināt kapucīnu misijas punktu arī Viļakā. Kapucīnu klosteri uzcēla no 1936. – 1940.gadam kā plašu 3-stāvu mūra ēku ar savu kapelu. Klosteri iesvētīja pāvesta nuncijs Latvijā arhibīskaps Antonijs Arata 1940.gada gavēnī. Toreiz klosterī bija trīs mūki, kuri darīja lielu darbu, labprāt apmeklēja zemnieku sētas. Mūki gāja tautā, nevis ieslēdzās savās cellēs. Tieši izglītošanas darbs bija mūku reālā iekļaušanās Viļakas sabiedriskajā dzīvē. Pilsētā iezīmējās uzplaukums saimnieciskajā un kultūras dzīvē. Līdz 1942.gadam klosterī dzīvoja latviešu tautības kapucīnu tēvs Filips (Nikodems Turks). 1942.gada 8.janvārī miris un apbedīts 13.janvārī klostera dārzā. Pārējie vācu tautības kapucīni jau 1940.gadā izbrauca uz Vāciju, bet tēvu Tomasu, kurš palika Viļakā komunisti arestēja 1946.gadā. Diemžēl klostera mūžs bija īss. To slēdza 1944.gadā. Pēc Otrā pasaules kara klosteri un kapelu padomju vara nacionalizēja. 1944.gadā, ienākot krievu armijai, Viļakas kapucīnu klosterī ierīkoja padomju miliciju, te bijusi arī poliklīnika, vēlāk trikotāžas cehs, vēlāk arī bibliotēka, kapelā – kinoteātris (izmantota informācija no Viļakas muzeja arhīviem un Leontīnas Maksimovas grāmatas „Viļaka un tās ļaudis gadsimtu ceļos”).

Neaprakstāms prieks ielija Viļakas pilsētas un novada iedzīvotāju sirdīs, kad viņus sasniedza ziņa, ka 1.maijā notiks ēkas atklāšanas svētki. Pēc gandrīz 69 gadiem ir atdzimusi ēka, kura sniegs garīgo atjaunošanos  Viļakas pilsētai. Ap 150 Viļakas novada iedzīvotājiem sapulcējās atjaunotajā, bijušajā kapelas zālē, lai piedalītos pirmajā Sv. Misē. Cilvēku bija atnācis tik daudz, ka iedzīvotājiem šķita, ka lielā zāle ir palikusi mazāka nekā tā ir saglabājusies viņu atmiņā. Zāle ir atjaunota tās bijušajos izmēros, tā nav ne samazināta, ne palielināta. 1.maijā mēs bijām pulcējušies tik kuplā skaitā, ka nemanot lielā zāle piepildījās ar labestīgiem cilvēkiem,  gaišām domām un svētīgiem darbiem.

Kapucīnu tēvs, priesteris Krišjānis Dambergs, celebrējot Sv. Misi, uzsvēra, ka ir atjaunota ne tikai ēka, bet mūsu sirdīs ticība, cerība un mīlestība. „Prieks, ka Jums ir svarīga šī vieta un Jums bija svarīgi piedalīties šīs ēkas pasvētīšanā. Lai Dievs Jūs visus svētī! Lai veiksmīgi turpinās darbs ar jauniešu iesaistīšanu draudžu dzīvē”, teica priesteris Krišjānis.

„Dievs radīja debesis, zemi un jūru. Cilvēks, kurš staigā pa šo zemi, kurš domā, ka visa viņa dzīve ir saistīta ar šo zemi, cilvēkam, kuram nav ticības, viņš kliedz un grib pārliecināt citus, ka svarīga ir tikai dzīve uz zemes. Katram cilvēkam ir sirdsapziņa, kas aicina runāt, lūgties un pielūgt Dievu. Pacel savu dvēseli pie Dieva. Cilvēks nav radīts tikai zemes dzīvei, bet garīgai izaugsmei. Svarīgi, lai cilvēkiem ir iespēja atnākt, dzirdēt un satikties ar Dievu. Šodien mēs svinam ne tikai Sv. Jāzepa, strādnieku aizbildņa svētkus, bet svētkus, ka ir atjaunota vieta, kur būs iespējams pulcēties, lai iegūtu garīgo spēku. Maija mēnesī kopā šeit lūgsimies Dievmātes godam. Esmu priecīgs, ka lūgšanās, kurās šajā ēkā piedalījās mūsu un Jūsu vecvecāki, vecāki, ir atdzimušas un turpināsies mūsos, Jūsos, mūsu bērnos, mūsu mazbērnos. Šis ir liels dvēselisks notikums, ka mēs esam gatavi pieņemt Dieva dāvanu. Lai Dievs atjaunotu mūsu prātu, dvēseli, sirdi. Dievs mīl cilvēku - grēcinieku. DIEVS TEVI ĻOTI, ĻOTI MĪL. Pateicamies Dievam, ka atsaucāmies Viņa aicinājumam un šodien atnācām uz Sv. Misi”, sprediķī, uzrunājot tautu, sacīja Viļakas Romas katoļu baznīcas priesteris  Staņislavs Kovaļskis.

Liels paldies Viļakas novada katehētēm: Initai Raginskai, Ruttai Jeromānei, Regīnai Sergejevai, Žannai Maksimovai, mūzikas skolotājai Ilonai Bukšai, Viļakas Romas katoļu draudzes ērģelniecēm Marutai Pitkēvičai un Janīnai Dukaļskai, Viļakas dekanāta priesteriem: Staņislavam Kovaļskim, Jāzepam Kornaševskim, Ivaram Vigulim un Fēliksam Šnēveļam un jauniešiem, kuri atsaucās Viļakas novada domes priekšsēdētāja Sergeja Maksimova aicinājumam un kopā sagatavoja pirmo Sv. Misi rekonstruētajā klostera ēkā. Paldies bērniem un jauniešiem, kuri lūdzās vispārējo lūgšanu – tautas lūgšanu!

Liels paldies māksliniekam Jānim Laicānam un juristam Marjanam Locānam par idejām klostera ēkas fasādes un telpu dizaina risinājumiem! Liels paldies Mārtiņam Rēdmanim un Viļakas novada domes Tehniskās nodaļas darba rūķiem par teritorijas sakopšanu un ēkas apsaimniekošanu! Liels paldies Gatim Rundzānam un Vilhelmam Pužulim par nesavtīgu darbu, uzraugot būvdarbus! Liels paldies būvfirmai SIA „Ozolmājas” un tās vadītājam Viktoram Dubovam par centīgu Viļakas novada domes prasību izpildīšanu rekonstrukcijas gaitā!

Lūgsimies, ticēsim, cerēsim un strādāsim, lai īstenotu klostera 2.kārtas rekonstrukciju un turpināsim kopā piedzīvot Viļakas garīgo atdzimšanu!

Teksts un foto: Vineta Zeltkalne02.05.2013
Kalendārs
« Janvāris 2022 »
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Šodien
Šodien vārda dienas svin:
Ildze, Ilze, Izolde
Īsās ziņas
No 8.novembra līdz 2020.gada 4.janvārim Viļakas novada muzeja izstāžu zālē skatāma izstāde "Austrumu robežu sargājot: Ziemeļlatgale" ...
Skolēnu autobusu saraksti 2019./2020.māc.g. Saraksti ...
Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs ...
Valsts robežsardzes robežapsardzības nodaļu kontaktinformācija ...
Jaunākie video par mūsu novadu no Latgales reģionālās televīzijas. ...